Materiał Partnera Co to jest paszport dla zwierzęcia?

Co to jest paszport dla zwierzęcia?

Paszport dla zwierzaka ma niebieską okładkę z unijnymi gwiazdkami. W środku znajduje się zdjęcie i dane osobowe, które potwierdza jego tożsamość. Jest to paszport dla zwierzaka, który towarzyszy swojemu właścicielowi podczas podróży. Bez paszportu kot, pies, czy tchórzofretka nie wyjedzie z Polski, ale kiedyś było inaczej. Żeby wyjechać z psem za granicę, trzeba było przed każdym wyjazdem otrzymać od lekarza weterynarii zaświadczenie, że pies jest szczepiony. Teraz wystarczy paszport.

Chip, szczepienie czyli paszport

Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, podróż ze zwierzakiem planowało się kilka miesięcy wcześniej, ponieważ każdy kraj miał inne zasady wwozu zwierząt. Dzisiaj wystarczy odwiedzić lekarza weterynarii z jednym tylko zastrzeżeniem. Lekarz musi mieć uprawnienia do wydawania paszportów dla zwierząt. Lista uprawnionych weterynarzy jest dostępna Izbach Lekarsko-Weterynaryjnych w każdym mieście wojewódzkim. Paszport dla zwierzaka kosztuje 51 zł. Taka jest cena urzędowa. 

- Paszport to potwierdzenie tożsamości zwierzęcia oraz zaświadczenie, że zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Jest wymogiem, by swobodnie móc podróżować razem z pupilem po terenie Unii Europejskiej – mówią specjaliści z San Wet Gabinet Weterynaryjny i Pensjonat YOKO w Warszawie.

Aby otrzymać paszport, zwierzak musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie i elektroniczny chip. Numer identyfikacyjny, jaki posiada chip, jest jedyny i niepowtarzalny. Do końca życia zwierzęcia umożliwi jego identyfikację. Chip podaje się podskórnie, najczęściej z boku szyi. Zabieg jest podobny do szczepienia. Bez specjalnego urządzenia do odczytu - chipa nie można zobaczyć, ani wyczuć. Każdy lekarz, który może wystawiać paszporty dla zwierząt, może je elektronicznie znakować. Paszport wydaje się jednorazowo i jest ważny do kolejnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Na ten dokument można wiele razy przekraczać granicę. Należy jednak mieć na uwadze, że większość krajów UE zabrania wwozu zwierząt w wieku poniżej trzech miesięcy.

Strzeżonego paszport nie zawsze strzeże

Inne przepisy wwozu zwierząt obowiązują w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i na Malcie. W tych krajach, prócz paszportu zwierzę musi mieć oznaczony poziom przeciwciał przeciwko wirusowi wścieklizny. Oznaczenie odbywa się według specjalnej procedury pobierania krwi. Odpowiednio przygotowaną krew należy wysłać do Puław. Tutaj znajduje się jedyny w Polsce ośrodek, który ma uprawnienia, by wykonać takie oznaczenie. Sam koszt badania to blisko 300 zł. U psów jeszcze jest wymagana profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Zwierzęta muszą być regularnie odrobaczone. Przed wyjazdem odrobaczenie powinno się odbyć w okresie nie dłuższym niż 120 godzin. Minimum na 24 godziny przed datą wjazdu do określonych krajów.

Opracowanie:

San Wet Gabinet Weterynaryjny i Pensjonat YOKO

Warszawa , Poborzańska 4

Podziel się