Materiał Partnera Alergia u psa. Jak może się objawiać?

Alergia u psa. Jak może się objawiać?

Nasze psy, tak samo, jak i my, mogą cierpieć na różne alergie. Dodatkowo zjawisko to przybiera na sile i obecnie blisko co 5 pies jest na coś uczulony. Wiążą się one ze sporym dyskomfortem i nierzadko bólem, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na alergię u czworonoga, aby jak najszybciej i właściwie zareagować. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jakie alergie występują u psów najczęściej i co je wywołuje? Co robić, gdy podejrzewamy u psa uczulenie?

Czym jest alergia i jakie jej rodzaje występują u psów?

Alergia u psów, tak samo jak i u ludzi, jest nadmierną, nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na niektóre substancje. Choć są one nieszkodliwe dla zdrowia zwierząt, organizm postrzega je jako nieakceptowalne i w kontakcie z nimi, lub po ich zjedzeniu pojawia się reakcja chorobowa. Za znaczący wzrost występowania alergii u psów odpowiadają najczęściej zanieczyszczenia środowiska naturalnego czy spożywanie niskiej jakości, wysoko przetworzonego pożywienia lub mięsa od zwierząt karmionych antybiotykami.

Alergia u psa może być wziewna, kontaktowa lub pokarmowa, w zależności od tego, jaki alergen wywołuje u niego reakcję uczuleniową. Z alergiami wziewną i kontaktową mamy do czynienia, gdy w środowisku występują alergeny, z którymi pies ma bezpośredni kontakt, jak ich nazwy wskazują – poprzez oddech bądź dotyk. Alergia pokarmowa natomiast związana jest z przyjmowanym przez psa jedzeniem.

Leczeniem psów z alergiami mogą zajmować się wyłącznie wyspecjalizowani alergolodzy. Rozpoznanie, na co dany pies jest uczulony, jest zadaniem trudnym i niemożliwym do wykonania wyłącznie na podstawie występujących objawów. Potrzebna jest odpowiednia diagnostyka, spora wiedza, doświadczenie oraz ścisła współpraca z opiekunem czworonoga – dodaje nasz rozmówca z przychodni weterynaryjnej Lecznica VITA w Częstochowie.

Co najczęściej wywołuje alergie u psów?

Konkretne alergeny odpowiadają poszczególnym rodzajom alergii. Najczęściej występującą alergią u psów jest alergia pokarmowa. Ciężko ją odróżnić od nietolerancji pokarmowej, a objawy mogą, lecz nie muszą występować zaraz po spożyciu alergenu. Reakcję uczuleniową może wywoływać spożycie takich produktów jak drób, wołowina, jagnięcina, ziemniaki, zboża czy ryż, czyli tych, które przewrotnie najczęściej występują w psim pożywieniu. Ponadto psy mogą być uczulone na nabiał czy jaja. Nie bez znaczenia są również dodatki do pokarmu dla psów, których zadaniem jest poprawienie jego smaku, zapachu czy koloru.

W przypadku alergii wziewnej są to pyłki, pleśń, grzyby i roztocza. Alergię kontaktową, która nazywana jest również kontaktowym zapaleniem skóry, wywołują najczęściej domowe detergenty, środki pielęgnacyjne i niektóre preparaty przeciwpasożytnicze, jak krople typu spot-on czy specjalne obroże. Istnieje jeszcze alergiczne pchle zapalenie skóry, w skrócie APZS. To alergia powstająca na skutek kontaktu skóry ze śliną pcheł. Znajduje się w niej białko, które może silnie uczulać, dlatego nierzadko wystarczy kontakt tylko z jednym owadem, aby u psa wystąpiły charakterystyczne objawy. APZS ma charakter sezonowy i im pies jest starszy, tym mniej jest na nią odporny.

Jakie objawy wskazują na alergię u psa?

Najbardziej charakterystycznym objawem alergii u psa jest intensywny świąd. Rozpoznamy go po częstym i mocnym drapaniu, nierzadko powodującym pojawianie się ran. Psy mogą także próbować wygryzać sobie skórę, wskutek czego możemy zaobserwować miejscowe braki w sierści. Rany spowodowane drapaniem i gryzieniem mogą doprowadzić do ropnego zapalenia skóry i tym samym nasilenia świądu. Pojawia się rumień – najczęściej zaczerwienione są uszy psa i jego brzuch. Do objawów alergii u psów należą także krostki, grudki, wysypka czy nadżerki.

Często zdarza się, że u psa, u którego pojawiły się dokuczliwe objawy alergii, dochodzi także do zmiany zachowania. Czworonóg staje się rozdrażniony, nadpobudliwy, jest niespokojny. Wyraźnie nie chce, aby go dotykać, przytulać czy głaskać, szczególnie w okolicach głowy i uszu, brzucha lub po bokach jego ciała. Możemy zauważyć także brak apetytu czy zmiany w sposobie wypróżniania psa.

Jak postępować, jeżeli zauważymy u naszego psa objawy alergii?

Jeżeli zaobserwujemy u naszego pupila choć część powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej uda się zdiagnozować przyczynę i tym samym wyeliminować dokuczliwe objawy. Diagnostyka psa pod kątem alergii obejmuje między innymi takie badania, jak: badania serologiczne, śródskórne testy alergiczne, pobranie zeskrobiny lub cienkoigłowej biopsji aspiracyjnej ze zmienionej chorobowo skóry czy biorezonans. Do diagnostyki należy także dieta eliminacyjna, jednakże w jej przypadku oczekiwanie na rezultat jest wydłużone w czasie i wymaga współpracy opiekuna psa z weterynarzem. W przypadku alergii pokarmowej metodą leczenia jest wyeliminowanie alergenu z diety czworonoga. W przypadku pozostałych alergenów będą to: odczulanie, leczenie objawowe (najczęściej podawanie psu sterydów) lub eliminacja alergenu z otoczenia psa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas