Materiał Partnera Dlaczego biegunki u cieląt są niebezpieczne?

Dlaczego biegunki u cieląt są niebezpieczne?

Nowo narodzone cielęta nie mają wystarczająco rozwiniętego systemu immunologicznego, aby radzić sobie z zakaźnymi drobnoustrojami. Stąd też tak ważne jest baczne obserwowanie ich rozwoju, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, kiedy mogą wystąpić biegunki. To najczęstsze chorzenie u młodych krów, które zbagatelizowane ma bardzo negatywne skutki dla ich zdrowia, a nawet życia.

Skąd biorą się biegunki?

To dolegliwość, która większości hodowców spędza sen z powiek, ponieważ stanowi najczęstszą przyczynę śmierci u dopiero co narodzonych cieląt w stadzie. Biegunka jest wywoływana przez patogeny takie jak bakterie, wirusy oraz pasożyty, z którymi nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy młodych zwierząt potrafi walczyć. Przede wszystkim wpływ na zachorowalność mają nieprawidłowe warunki żywieniowe oraz higieniczne.

Cielę borykające się z biegunką szybko się odwadnia, co objawia się suchym pyskiem. Ponadto staje się osowiałe, mniej chętnie je, a jego oczy tracą charakterystyczny blask. Oznaką schorzenia może być również całkowicie nieruchoma postawa i brak potrząsania ogonem podczas spożywania pokarmu. Wszelkie zmiany w zachowaniu cielęcia najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, na przykład z lecznicy Alta-Vet, znajdującej się w Brodnicy. Biegunki u młodych krów są na tyle poważne, że mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych, co rzutuje na kondycję zwierzęcia w wieku dorosłym.

Jak reagować na objawy?

Jak zostało wspomniane, niezbędna będzie interwencja weterynaryjna. Po dokładnym zbadaniu będzie możliwe dobranie właściwych środków przeciwbiegunkowych. Bardzo ważne jest również podawanie elektrolitów, które nawodnią organizm. Należy je mieszać z wodą, a w swoim składzie powinny posiadać chlorek sodu oraz potasu. Jeśli biegunka ma podłoże bakteryjne, konieczne będzie także zastosowanie antybiotyku podawanego dożylnie. Stąd też w leczeniu i postawieniu odpowiedniej diagnozy warto wykonać laboratoryjne badania kału, aby dokładnie stwierdzić, co spowodowało stan chorobowy u zwierzęcia. Przede wszystkim przy zaobserwowanych objawach, należy przestać poić cielę siarą.

Jakie są sposoby zapobiegania chorobie?

Leczenie nowo narodzonych krów wiąże się z dość wysokimi kosztami, dlatego niezwykle istotna w unikaniu zagrożenia jest profilaktyka. Jednym ze sposobów jest szczepienie bydła cielnego, aby te wytworzyły w swoich organizmach odpowiednie przeciwciała. Te zostają przekazane młodym wraz z podawaną im zaraz po urodzeniu siarą we właściwych porcjach. Pójło powinno mieć temperaturę 37-39 stopni Celsjusza, a jego pobieranie powinno być umożliwione za pomocą smoczka. Nie można zapominać również o stałym dostępie do świeżej wody. Dodatkowo należy dbać o czystość ściółki, akcesoriów do karmienia oraz dobrą wentylację pomieszczenia, w którym znajdują się młode.

Opracowanie:

Alta-Vet. Przychodnia weterynaryjna

Brodnica , Wybickiego 19 lok. 59

Podziel się