Artykuł sponsorowany Zakres usług drukowania przestrzennego

Zakres usług drukowania przestrzennego

Drukowanie przestrzenne 3D między innymi w technice FDM, polega na budowaniu wcześniej zaprojektowanych modeli warstwa po warstwie za pomocą wiązki na wpół roztopionego plastiku. Pracowni druku 3D jest zaś w Polsce coraz więcej, a one nie tylko gwarantują działania na rzecz nauki i innowacyjnego rozwoju. Wiele z nich oferuje obsługę przedsiębiorstw produkcyjnych z różnych branż!

Modelowanie i prototypowanie

Usługi drukowania przestrzennego wielokrotnie związane są z działaniami modelowania 3D. Mowa o projektowaniu danego produktu w specjalnym oprogramowaniu, które pozwala w wirtualnym środowisku dokonywać testów prognostycznych określonych konstrukcji. Można zbadać dzięki temu ich wytrzymałość na ściskanie, czy określone uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to zatem skrócić cały cykl życiowy produkty, wraz z optymalizowaniem kosztów produkcji. Modelowanie pozwala także na podwyższanie jakości określonych wyrobów. Podobną rolę spełnia prototypowanie, czyli tworzenie próbnych produktów właśnie przy użyciu drukarek 3D. Prototypy są również poddawane testom jakościowym, co pozwala określić opłacalność seryjnej produkcji. W najlepszych firmach produkcyjnych modelowanie oraz prototypowanie, stały się ważną częścią analiz produktowych.

Drukowanie 3D przedmiotów dla różnych branż

Podstawową usługą drukarni 3D jest tworzenie określonych dóbr dzięki działaniu drukarki 3D. Ta przy tym jest bardzo szybka w działaniu, gwarantując również niewielką stratę materiałową. Potrafi ona również drukować detale o różnych skomplikowanych kształtach, których nie sposób uzyskać przy pomocy wtryskarek tworzyw sztucznych, czy obrabiarek CNC. Dzisiaj druk 3D jest zatem wykorzystywany do tworzenia tysięcy produktów dla różnych branż, począwszy od zabawek i pamiątek, przez elementy konstrukcyjne maszyn, po konstrukcje budowlane. Podkreślić przy tym warto, że drukowanie 3D, pozwala także na realizację zamówień klientów w modelu zdalnej współpracy. Wystarczy przesłać określonej pracowni dane opracowanie techniczne, aby szybko uzyskać gotowy produkt – np. testowy. Tak działa m.in. firma AUZOS, które wyposażona jest w nowoczesne drukarki 3D zarówno do druku detali, jak i większych wyrobów.

Reverse engineering – usługi inżynierii odwrotnej

Inżynieria odwrotna to nie produkcja określonych produktów, ale ich badanie i przenoszenie z wersji rzeczywistej do tej cyfrowej. Pozwala to na szybkie zeskanowanie produktów do celów przemodelowania wirtualnego. To możliwe jest dzięki drukarkom 3D, które posiadają właśnie funkcje skanowania przestrzennego przedmiotów wraz z ich digitalizacją. Taka usługa jest zaś wykorzystywana nie tylko przez klientów biznesowych, ale także przez muzea, uczelnie wyższe, czy inne instytucje publiczne, w tym kulturalne! Obecnie inżynieria odwrotna jest również ważna przy tworzeniu światów wirtualnych, m.in. w grach komputerowych, symulacjach, czy przy opracowywaniu projektów zaawansowanych technologicznie maszyn. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas