Artykuł sponsorowany Właściwości i zastosowania filamentu PVA

Właściwości i zastosowania filamentu PVA

Wśród materiałów wykorzystywanych do wykonywania wydruków 3D, możemy wyróżnić ich podstawowy podział na materiały budulcowe takie jak filamenty PLA, PLA+ czy też PET-G, a także materiały pomocnicze, pozwalające wykonać podpory. Poniżej skupiamy się więc na drugim ich rodzaju, omawiając właściwości oraz zastosowanie filamentów PVA w wydrukach 3D.

Charakterystyka filamentu PVA

Filament PVA wykonywany jest z polialkoholu winylowego, powszechnie dobrze znanego, chociażby pod postacią rozpuszczalnych opakowań tabletek do zmywarek. W druku wykorzystywany jest on jako materiał supportowy. Posiada neutralny kolor oraz jest dostępny w standardowych wymiarach 1,75 mm oraz 2,85 mm.

Ze względu na jego właściwości higroskopijne powinien on być przechowywany tak, aby w pełni zabezpieczyć go przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Należy do tego wykorzystać strunowy worek oraz dołączony w zestawie woreczek pochłaniający wilgoć. Do zalet filamentu PVA zaliczyć można, chociażby to, że może być on stosowany z powodzeniem z filamentami PLA, PLA+, PET-G oraz elastomerami.

Właściwości filamentu PVA

Podstawową właściwością filamentów PVA jest ich łatwa rozpuszczalność w wodzie, dzięki temu są one doskonałym materiałem podporowym do zastosowania w drukarkach dwudyszowych. Wykonany z jego użyciem wydruk 3D wystarczy jedynie zanurzyć w ciepłej wodzie, aby pozbyć się z niego podpór z PVA i uzyskać czysty, estetyczny detal. 

Zaleta ta sprawia jednak, że podczas zakupu tego filamentu należy zwrócić szczególną uwagę czy sprzedawca przykłada odpowiednią wagę do jego zabezpieczenia przed wilgocią. Powinien on być bowiem sprzedawany w hermetycznym opakowaniu wraz ze środkiem osuszającym jak np. w sklepie internetowym oferującym filamenty do drukarek 3D Finnotech

Dodatkowo filament PVA cechuje się także: 

  • niskim skurczem, 
  • łatwością wykonywania z jego użyciem wydruków 3D bez konieczności użycia grzanego stołu, 
  • temperaturą druku od 180 stopni Celsjusza. 

Wszystko to sprawia więc, że jest on jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych materiałów podporowych do materiałów niewymagających komory. 

Zastosowanie PVA w druku 3D

Do zastosowania filamentu PVA niezbędna jest drukarka 3D wyposażona w dwie głowice, z czego jedna z nich będzie tłoczyła materiał bazowy, a druga podporowy. Sprawdza się on przede wszystkim przy wykonywaniu wydruków składających się z wielu elementów, a także przewisów. Drukowanie z użyciem PVA po raz pierwszy może wymagać kilku wydruków próbnych. Jest on bowiem nieco trudniejszy w użyciu niż np. PLA. Najistotniejszą kwestią jest właściwe suszenie materiału.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas