Artykuł sponsorowany Druk metodą proszkową

Druk metodą proszkową

Druk metodą proszkową, zwaną także SLS (z ang. Selective Laser Sintering) jest jedną w nowoczesnych metod pozwalających na szybkie prototypowanie. Ten sposób uzyskiwania wydruków należy do grupy technologii typu Powder Bed, które charakteryzują się selektywnym spajaniem kolejnych warstw proszku.  Rozwiązanie to sprawdza się także w małoseryjnej produkcji części wykonywanych z tworzyw sztucznych. Co warto o nim wiedzieć?

Druk metodą proszkową – jak działa technologia SLS?

Technologia SLS składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest wstępne podgrzanie pojemnika z proszkiem i obszaru roboczego drukarki, aż do momentu uzyskania temperatury poniżej poziomu topnienia. Po uzyskaniu właściwych parametrów zgarniacz rozprowadza niewielką ilość proszku po powierzchni roboczej maszyny.

W kolejnym etapie, za pomocą wiązki lasera, odbywa się skanowanie konturu danej warstwy materiału i selektywne spiekanie cząsteczek proszku polimerowego. - Jako ciekawostkę warto dodać, że skanowanie całego przekroju wyrobu pozwala zwiększyć jego wytrzymałość po zakończeniu procesu przyrostowego – wyjaśnia ekspert z firmy 3D-TAL.

Ostatnim etapem jest nakładanie kolejnych warstw niespieczonego proszku, co również wykonuje się przy użyciu zgarniacza. Proces ten jest nazywany przyrostowym i jest powtarzany do momentu uzyskania właściwego kształtu elementu. Kluczowy jest fakt, że czynności te odbywają się w atmosferze azotu chroniącego materiał przed spaleniem.

Na tym etapie kończy się drukowanie metodą 3D. Przed rozpakowaniem pojemnika należy odczekać kilka/kilkanaście godzin, aż do momentu jego ostygnięcia. Po wyciągnięciu wyrobu konieczne jest poddanie go procesowi oczyszczania – w tym celu pomocne jest sprężone powietrze, które pozwala odzyskać niespieczony proszek i ponownie go użyć.

Dlaczego warto korzystać z druku 3D?

Drukowanie 3D przy wykorzystaniu technologii SLS pozwala uzyskać wiele korzyści. Wśród najważniejszych znajdują się:

  • szybkość tworzenia wielkowymiarowych części,
  • możliwość wydruku pełnych serii produktów,
  • ogromna wytrzymałość materiału – jakość poliamidu jest porównywalna z tworzywami wykorzystywanymi w formowaniu wtryskowym,
  • możliwość uzyskania skomplikowanych konstrukcji.

Co ważne, druk metodą proszkową pozwala nie tylko wytworzyć skomplikowane obiekty w krótkim czasie, ale przede wszystkim wykonać je bez stosowania materiałów podporowych i obróbki poprodukcyjnej. Rozwiązanie to znacznie obniża koszty produkcji jednostkowej prototypu.

Z uwagi na wspomniane zalety, druk metodą proszkową cieszy się ogromną popularnością w przemyśle maszynowym, motoryzacji, lotnictwie, elektronice, medycynie i wielu innych branżach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas