Artykuł sponsorowany Zajęcia komornicze i licytacje

Zajęcia komornicze i licytacje

Komornik, który zajmuje się ściąganiem długów ma prawo dokonać zajęcia kont bankowych, nieruchomości, samochodów oraz sprzętu. Zostajemy poinformowani i tym, że dana rzecz lub pieniądze zostają zajęte i zostaną przekazane komornikowi w celu spłacenia długu. Mimo wszystko jednak w wielu sytuacjach lepszym wyjściem jest porozumienie się z komornikiem i rozpoczęcie spłacania długu, chociażby początkowo w niewielkim zakresie posiadanych możliwości. W ten sposób możemy uniknąć dalszych konsekwencji i wielu sytuacji bardzo stresowych. Komornik jest urzędnikiem państwowym. Jeśli dokonuje zajęcia określonych przedmiotów niepieniężnych lub np. nieruchomości, to w określonym czasie dokonuje ich licytacji. W ten sposób możliwe jest więc przykładowo nabycie mieszkania w czasie licytacji komorniczej.

Pierwsze kroki komornika 

W pierwszej kolejności możemy się spodziewać zajęcia naszych kont bankowych, jak również wysłania informacji do urzędu skarbowego, skąd będą do komornika przekazywane ewentualne zwroty podatku. Z pewnością również komornik będzie oczekiwał od nas współpracy i deklaracji wpłat, które mogłyby zmniejszyć rozmiar posiadanego długu. Dokonywane są powszechnie zarówno zajęcia środków pieniężnych, jak i zajęcia środków niepieniężnych. W ten sposób rosną szanse urzędnika na wyegzekwowanie spłaty długu.


Co dalej?

Jeśli przykładowo posiadamy środki pieniężne, o których dowie się komornik, to zostaną one zajęte na korzyść posiadanych przez nas długów. Egzekucje komornicze nie zawsze są skuteczne, jednak z pewnością stanowią silnie stresowe sytuacje dla dłużników. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie spłacenie długu i zapomnienie że kiedykolwiek istniał. Mimo wszystko jednak musimy  mieć na uwadze, że nie zawsze jest to możliwe od razu. Trudna sytuacja finansowa może się wiązać z zaniechaniem spłaty na pewien czas. Pamiętajmy jednak o współpracy i jeśli nie możemy zapłacić od razu całości poszukajmy wspólnie sposobu na spłatę w ratach.

W wielu sytuacjach komornik musi kierować się oczekiwaniami wierzyciela, który może się chociażby nie godzić na wysokość rat, jakie jesteśmy w stanie obecnie płacić. W związku z tym pojawiają się problemy. Jednak zadaniem komornika jest  mediacja i dobranie możliwości spłaty do każdej osoby z osobna,jednak w taki sposób, aby dług dla wierzyciela mógł zostać realnie spłacony.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas