Artykuł sponsorowany W jaki sposób można wtórnie wykorzystać gruz?

W jaki sposób można wtórnie wykorzystać gruz?

Niechciane odpady budowlane nie zawsze muszą znaleźć miejsce na wysypisku śmieci. Gruz można również poddać procesowi recyklingu, zarówno korzystając z usług firmy budowlanej jak i przeprowadzając remont na własną rękę. W jaki sposób można wykorzystać odpady budowlane wspomagając przy tym środowisko? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Gruz budowlany - jak powstaje?

Gruz, nazywany również odpadami budowlanymi powstają przy niemal każdym remoncie czy pracach wykończeniowych. Według szacunków w naszym kraju gromadzi się nawet do 3 milionów ton gruzu w skali roku. Ta liczba jest szokująca w kontekście ochrony środowiska. Warto jednak wiedzieć, iż znaczną część gruzu można poddać recyklingowi. Ponad 80% odpadów budowlanych nadaje się do ponownego wykorzystania przez przedsiębiorstwa budowlane.

Na czym polega recykling gruzu?

Proces recyklingu odpadów budowlanych jest podzielony na kilka etapów. Aby ponownie wykorzystać gruz należy skorzystać ze specjalistycznego sprzętu, który oczyszcza niechciane odpady budowlane. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Edan Edyta Wojszczyk, uzyskanie czystego gruzu jest możliwe przez zastosowanie przesiewaczy oraz kruszarki. To drugie urządzenie można spotkać w trzech rodzajach:

  • udarowym,
  • szczękowym,
  • walcowym.

Głównym zadaniem kruszarki dowolnego typu jest rozdrobnienie materiału na drobne elementy. Proces ten wspierają również takie urządzenia jak chwytaki wyburzeniowe, służące do miażdżenia betonu, jak również nożyce wielofunkcyjne. Z tych drugich korzysta się w przypadku cięcia stali. Mogą jednak posłużyć do skutecznego recyklingu odpadów budowlanych.

Jakie są korzyści recyklingu odpadów budowlanych?

Korzystając z recyklingu gruzu można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Ponowne wykorzystanie niechcianych materiałów budowlanych ma też znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Najważniejszymi atutami tego rozwiązania są takie aspekty jak:

  • ograniczenie emisji szkodliwych substancji do gleby i atmosfery,
  • niższe koszty rozbiórki budynku,
  • ograniczenie kosztów transportu,
  • zmniejszenie ilości odpadów budowlanych,
  • mniejsze zużycie naturalnych surowców,
  • stworzenie ekologicznego materiału budowlanego.

Wtórny gruz - jak go wykorzystać?

Powtórne wykorzystanie gruzu może odbyć się na wiele różnych sposobów. Oto lista najpopularniejszych sposobów ponownego użycia gruzu.

  • Wzmacnianie fundamentów budynku - obrobiony gruz stanowi kruszywo, a więc doskonale sprawdza się do wzmacniania konstrukcji obiektów budowlanych. Z uwagi na to, iż materiał jest wytrzymały można go zastosować w kontekście nowego budownictwa.
  • Utwardzanie gruntu - twarda nawierzchnia sprawia, iż droga znacznie lepiej pełni swoje funkcje. Gruz w formie kruszywa jest doskonałym sposobem na poprawienie poziomu twardości gruntu. Można go użyć nie tylko do utwardzenia drogi, ale również tarasu, chodnika czy ścieżki.
  • Drenaż i architektura ogrodu - zbudowanie pagórka czy zabudowy oczka wodnego może odbyć się przy użyciu zrecyklingowanych odpadów budowlanych. Kruszywo sprawdza się równie dobrze w charakterze drenażu. Gruz jest bowiem materiałem, który doskonale odprowadza wilgoć. Dzięki temu można zatrzymać wodę w miejscu, w którym chce się ochronić rośliny przed zawilgoceniem.

Jak widać, proces recyklingu odpadów budowlanych niesie za sobą wiele korzyści. Dotyczy to zarówno kwestii ekonomicznych jak i tych związanych z ochroną środowiska. Mnogość możliwych rozwiązań sprawia, iż ponowne wykorzystanie gruzu staje się doskonałą alternatywą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas