Materiał Partnera Wywóz nieczystości jako główny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Wywóz nieczystości jako główny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się w Polsce rosnącym zainteresowaniem. Jest to bardziej ekologiczna alternatywa dla szamba. Instalację tego typu montuje się na działce, która nie posiada przyłącza do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga regularnego serwisu oraz wywozu nieczystości. To właśnie ta ostatnia czynność podnosi koszty związane z jej użytkowaniem.

Dlaczego należy opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

W naszych ściekach znajduje się wiele zanieczyszczeń organicznych, których rozkładem zajmują się bakterie. Z czasem mikroorganizmy namnażają się, zajmując coraz większą powierzchnię przydomowej oczyszczalni ścieków. Tworzy się na niej charakterystyczny osad, który trzeba usunąć. Jak informuje pan Wojciech Kukowski – właściciel firmy trudniącej się wywozem nieczystości na Kaszubach – regularna utylizacja osadów z oczyszczalni ścieków gwarantuje jej niezawodne działanie. Opróżnianiem instalacji powinni zająć się profesjonaliści, którzy zrealizują zlecenie z zachowaniem najwyższej ostrożności. W osadnikach gnilnych powstają bowiem gazy, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Ponadto specjaliści wiedzą, z jakich komór wybrać osad, a po zakończeniu prac przywrócą całą instalację do pracy. Związane jest to z napełnieniem oczyszczalni wodą, ponownym podłączeniem aparatury lub użyciem specjalnego biopreparatu. Przydomowe oczyszczalnie ścieków różnią się od siebie w zależności od miejsca produkcji, dlatego też mechanizm ich działania może być inny. Dostępne na rynku instalacje wymagają opróżniania od jednego do czterech razy w ciągu roku. Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń zależy też od rodzaju ścieków, które napływają do oczyszczalni. Jeśli nie opróżnimy jej w porę, może dojść do zablokowania systemu odpowiedzialnego za oczyszczanie ścieków. Każdy producent w dokumentacji oczyszczalni zamieszcza instrukcje, dotyczące jej prawidłowej eksploatacji.

Koszty związane z opróżnianiem przydomowej oczyszczalni ścieków

Opróżnianie przydomowej oczyszczalni ścieków stanowi główny koszt jej eksploatacji. Wybierając instalację do swojego domu, warto przestrzegać zaleceń producenta, co do częstotliwości usuwania z niej osadów. Jednorazowy koszt usługi asenizacyjnej waha się w granicach od 100 do 300 złotych. Gromadzenie się osadu w osadnikach można spowolnić. Przede wszystkim należy dostosować oczyszczalnię do potrzeb swojej rodziny, co już na wstępie pozwoli na optymalizację kosztów jej utrzymania. Ponadto należy zwracać uwagę, by np. resztki pokarmów ze zlewu nie przedostawały się do instalacji.

Opracowanie:

Wojciech Kukowski Wywóz Nieczystości

Sulęczyno , Ekologiczna 11

Podziel się