Materiał Partnera Asenizacja – znaczenie i charakterystyka

Asenizacja – znaczenie i charakterystyka

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się nieczystości z domów, biur, zakładów produkcyjnych czy gospodarstw rolnych. Najbardziej popularne jest przyłączenie do kanalizacji miejskiej co pozwala na pozbycie się ścieków bez większych problemów. W przypadku, kiedy dom lub przedsiębiorstwo znajduje się w mniejszym mieście lub wsi, gdzie nie ma kanalizacji wybór pada na szambo lub przydomową oczyszczalnię. Wybór tych technologii wymaga asenizacji.

Czym jest asenizacja?

Asenizacja to wywóz nieczystości z szamb domowych, przydomowych oczyszczalni ścieków, zakładów produkcyjnych, zakładów oczyszczalni ścieków oraz gospodarstw rolnych. Usługi wywozu nieczystości obejmuje szerokie spektrum wywozu nieczystości ze ścieków komunalnych i przemysłowych. Ich pochodzenie może być zarówno ze zbiorników odpływowych jak i bezodpływowych. Przedsiębiorstwo, które zajmuje się wywozem nieczystości powinno dysponować pozwoleniem na prowadzenie takiej działalności.  Zgodnie z obowiązującym prawem asenizacja obejmuje utylizację osadów pochodzących z przydomowych oczyszczalni, które mogą zostać usunięte przy użyciu szambiarki. Jednak tego typu nieczystości są traktowane jako odpady przez co ich utylizacja podlega odrębnym przepisom.

Sprzęt do asenizacji

Usługi asenizacji wymagają posiadania przez firmy specjalistycznego sprzętu co wynika z faktu na specyfikę transportowanych nieczystości. Ścieki wydzielają nieprzyjemny zapach i mają duże stężenie toksyn. Z tego powodu usuwanie nieczystości z szamb czy innych zbiorników oraz ich wywożenie wymaga zachowania wysokich standardów i bezpieczeństwa pracy. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku pojazdy asenizacyjne. Dzięki nim pracownik zajmujący się wywozem nieczystości może bezpiecznie i szybko pozbyć się nieczystości przy braku ryzyka zanieczyszczenia środowiska. Najczęściej do wywozu ścieków stosuje się samochody lub cysterny wyposażone w specjalne beczki asenizacyjne, węże i mechanizm pompujący. Beczki mogą mieć różne pojemności, a długi wąż umożliwi opróżnienie nawet bardzo głębokich przydomowych szamb. Do wydobycia nieczystości wytwarzane jest specjalne ciśnienie, które pozwala przetransportować ścieki do beczki. Po jej napełnieniu jest ona zamykana, a nieczystości wywozi się na miejsce, w których nastąpi ich neutralizacja. Domy jednorodzinne lub przedsiębiorstwa podłączone do szamba powinny dbać o jego regularne oczyszczanie. Wywóz ścieków na czas to gwarancja sprawnej kanalizacji, brak ryzyka cofnięcia się ścieków do rur i wsparcie dla środowiska.

Podziel się