Artykuł sponsorowany W jaki sposób czyścić wykładziny?

W jaki sposób czyścić wykładziny?

Wykładziny tłumią dźwięki i nadają wnętrzom przytulności. Znacznie trudniej je jednak zdemontować niż np. dywany, w związku z czym czyszczone muszą być w miejscu, w którym zostały położone. Jak należy to robić, aby wykładzina prezentowała się atrakcyjnie przez długi czas? Podstawą jest oczywiście regularne jej odkurzanie. To jednak nie wystarczy.

Samo odkurzanie nie sprawi, że znikną różnego pochodzenia plamy, nie odświeży też koloru wykładziny ani nie nada jej przyjemnego zapachu – mówi ekspert z poznańskiej firmy sprzątającej Somi. Wszystko to jednak osiągnąć można, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjno-czyszczące, przeprowadzane przynajmniej raz do roku, a najlepiej co 3-4 miesiące.

Na własną rękę

Oczywiście istnieją domowe metody, jak również odkurzacze piorące czy gotowe detergenty przeznaczone specjalnie do wykładzin. Z uwagi na rozległą powierzchnię tych ostatnich, jak również brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, czyszczenie może okazać się jednak zadaniem nieco ponad nasze własne siły.

Nieumiejętne pocieranie plam uszkadza bowiem włókna wykładziny, a zastosowanie niewłaściwie dobranego środka potrafi na zawsze zmienić jej kolor w danym miejscu. Ponadto użycie zbyt dużych ilości wody doprowadzić może do nieestetycznych odkształceń. Źle też się kończą próby przyspieszenia procesu schnięcia, np. poprzez użycie suszarki.

Profesjonalne podejście

Jeśli jednak zlecimy czyszczenie wykładziny zawodowcom, nie tylko wskażą najlepszą metodę czyszczenia dla konkretnych warunków eksploatacji podłoża, ale też z dużą dozą prawdopodobieństwa przeprowadzą całą czynność o wiele szybciej i sprawniej. Dysponują bowiem specjalistycznymi środkami, a także profesjonalnym sprzętem.

Wymienić tu należy chociażby ekstraktor, czyli urządzenie natryskowo-ssące, dzięki któremu możliwe jest efektywne czyszczenie pod ciśnieniem i w odpowiednio wysokiej temperaturze. Maszyna zasysa brud rozpuszczony uprzednio przez użycie środków piorących. Metoda ta wymaga jednak wyłączenia na pewien czas z obiegu danego pomieszczenia, aż do czasu wyschnięcia wykładziny.

W wielu sytuacjach nie wchodzi to jednak w grę (np. w korytarzach hotelowych). Wówczas zastosować można jedną z metod czyszczenia wykładzin na sucho, czyli bonnetowanie, kapsułkowanie albo tzw. suchą pianę. Środek czyszczący zostaje w tym przypadku wtarty w wykładzinę specjalną maszyną tarczową, a po związaniu brudu po prostu odkurzony.

Wykładziny z PCW

Profesjonaliści lepiej też poradzą sobie z czyszczeniem wykładzin z PCW. Odpowiedni sprzęt w połączeniu z właściwymi środkami chemicznymi usunie uporczywe plamy, a także warstwę dotychczas stosowanych detergentów i brudu, ponadto zaś wygładzi drobne zarysowania. Odświeżona w ten sposób wykładzina zostaje następnie pokryta powłoką zabezpieczającą i wypolerowana, a w efekcie – wygląda jak nowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas