Artykuł sponsorowany Ustanowienie hipoteki z pomocą Kancelarii Notarialnej Jarosława Becha

Ustanowienie hipoteki z pomocą Kancelarii Notarialnej Jarosława Becha

Czy wiesz, że ustanowienie hipoteki to czynność obowiązkowa? W końcu bank w sposób skuteczny musi zabezpieczyć się przed utratą pożyczonych pieniędzy na rzecz mieszkania lub domu. Chcesz sprawdzić, czym dokładnie jest ustanowienie hipoteki, a także kto może ją ustanowić na rzecz banku? W takim razie zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu!

Ustanowienie hipoteki – czym jest?

Hipoteka często mylnie odbierana jest przez kredytobiorców jako kredyt hipoteczny. Tak naprawdę jest to jednak ograniczone prawo rzeczowe wierzyciela, czyli najczęściej banku, który w ten sposób może zabezpieczyć swoje interesy na nieruchomości, gdy Ty nie wywiążesz się z podpisanej umowy. Co więcej, hipoteka powstaje dopiero po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej. Czym z kolei jest ustanowienie hipoteki? To sam moment wpisu do księgi wieczystej mieszkania czy domu na rzecz wierzyciela. Wyróżniamy trzy sytuacje, kiedy wpis ten jest konieczny.

Pierwsza z nich to ustanowienie hipoteki przymusowej, czyli takiej, która została narzucona przez prokuratora lub sąd. Drugi rodzaj to hipoteka umowna, czyli zapis za porozumieniem stron. To bez dwóch zdań najczęściej spotykany wpis w księdze wieczystej. Wersja umowna ma formę kontraktu między bankiem i dłużnikiem. Ostatnia forma ustanowienia hipoteki nazywana jest łączoną. Taki wpis dokonywany jest wtedy, gdy obciąża ona nie jedną, a przynajmniej dwie lub więcej nieruchomości. Najczęstsza przyczyna wyboru tego ostatniego ustanowienia to podział nieruchomości.

Kto może ustanowić hipotekę na rzecz banku?

Ustanowieniem hipoteki zajmuje się notariusz, może to zrobić na przykład Kancelaria Notarialna Jarosława Becha. Wszystko dlatego, że cały proces hipoteczny rozpoczyna się od złożenia oświadczenia woli o ustanowienie hipoteki na konkretną nieruchomość w formie aktu notarialnego. Następnie oświadczenie to kierowane jest do sądu Rejonowego. Istnieje także możliwość samodzielnego wypełnienia formularza, ale niesie to za sobą ryzyko wpisania błędnych informacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas