Materiał Partnera Transport zwłok z zagranicy – o czym trzeba pamiętać w niełatwej sytuacji?

Transport zwłok z zagranicy – o czym trzeba pamiętać w niełatwej sytuacji?

Śmierć bardzo często pojawia się niespodziewanie, dlatego dochodzi do sytuacji, w których konieczne jest sprowadzenie ciała zmarłej osoby z zagranicy. Nagły wypadek na urlopie czy w służbowej delegacji to nie tylko traumatyczne wydarzenie dla bliskich, ale również niełatwa sytuacja pod względem transportu zwłok. O czym trzeba pamiętać w tych bardzo trudnych momentach?

Dokumentacja przy transporcie zwłok z zagranicy

Kluczowym elementem przy sprowadzeniu zwłok z innego kraju do Polski jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Konieczne jest zadbanie o dokumentację, jaka w takim wypadku jest dogłębnie sprawdzana – to najczęściej akt urodzenia oraz protokół zgonu wystawiony za granicą. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu formatu międzynarodowego dokumentacji związanej ze zmarłą osobą. Dotyczy to również m.in. aktu małżeństwa, który przedstawia się w przypadku śmierci małżonka.

Przy sprowadzaniu zwłok należy ustalić miejsce ich pochówku. Decyzję o jego przyznaniu wydaje starosta lub prezydent miasta, co pozwala na przetransportowanie ciała zmarłej osoby z powrotem do Polski. Formalności może na siebie przejąć w dużej mierze zakład pogrzebowy, taki jak np. ten prowadzony przez Bożenę Witwicką. To jednak dopiero pierwszy etap sprowadzania zwłok z zagranicy, o którym trzeba pamiętać. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy międzynarodowym transporcie ciała zmarłej osoby?

Pomoc zakładu pogrzebowego w każdej sytuacji

Usługa sprowadzenia zwłok może wymagać przeprawy np. przez morze. W takiej sytuacji warto pamiętać, że koszty całego przedsięwzięcia muszą zostać podwyższone o opłaty związane ze skorzystaniem z promu bądź samolotu. Trumna ze zwłokami musi być przetransportowana w godnych, odpowiednich warunkach, dlatego tę usługę należy zlecić zakładowi pogrzebowemu, który dysponuje właściwymi pojazdami do realizacji takich zadań. Należy też pamiętać, że taki transport zwłok może być czasochłonny, co jednak nie stanowi problemu dla dobrych domów pogrzebowych działających całodobowo.

Często stosowanym rozwiązaniem jest również dokonanie kremacji zwłok i sprowadzenie urny z prochami do Polski. W takiej sytuacji niezbędne jest jednak zrealizowanie wszystkich czynności formalnych, które obowiązują przy tradycyjnym transporcie ciała bliskiej osoby znajdującego się w trumnie. W obu przypadkach postępowanie jest zatem praktycznie takie samo i wymaga wsparcia specjalistycznego zakładu pogrzebowego. Warto postawić na profesjonalną pomoc – pomoże to w godnym i przede wszystkim sprawnym przetransportowaniu zwłok bliskiej osoby do miejsca pochówku.

Opracowanie:

Zakład pogrzebowy Bożena Witwicka

Wrocław , Borowska 254

Podziel się