Artykuł sponsorowany Spadek – przyjąć czy odrzucić? | Praktyczne porady

Spadek – przyjąć czy odrzucić? | Praktyczne porady

Spadek nie zawsze przyczynia się do poprawy stanu finansowego spadkobiercy. Kiedy spadkodawca pozostawi po sobie długi, pojawia się pytanie – przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza czy odrzucić? W wielu przypadkach odrzucenie spadku ma głębsze motywacje i wynika z prywatnych przekonań spadkobiercy. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z niechcianym spadkiem i uniknąć odpowiedzialności za długi po zmarłym.

Odrzucenie spadku – czy to się opłaca?

Spadkobiercy mają możliwość odrzucenia spadku w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swojego powołania. Jeżeli w tym okresie nie podejmą żadnych kroków, czyli nie przeprowadzą notarialnego odrzucenia spadku, przejmą spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiedzialność za długi po zmarłym będzie ograniczona wyłącznie do stanu czynnego spadku. Jeżeli dług przekracza wartość spadku, spadkobierca nie będzie musiał spłacać go z własnych środków – pieniądze ze spadku pokryją w całości zobowiązanie dłużne.

Dlaczego warto odrzucić spadek – kiedy to zrobić?

Jeżeli spadek składa się w większości z długów, warto wziąć pod uwagę jego odrzucenie. W określonych przypadkach, np. współwłasności nieruchomości, przyjęcie spadku może okazać się korzystne nawet przy dużym zadłużeniu. Każda sytuacja jest inna, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z radcą prawnym, np. z Kancelarii Prawnej Doroty i Sylwestra Kośli.

Jak odrzucić spadek?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed sądem rejonowym lub notariuszem. Procedura sądowa jest dłuższa, ale generuje nieco mniejsze koszta. Z kolej droga notarialna jest szybsza, ale nieco droższa. W przypadku oświadczenia notarialnego wystarczy okazać dowód osobisty i wypis aktu zgonu spadkodawcy; droga sądowa wymusza złożenie wniosku o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku wraz z dołączonym wypisem aktu zgonu i dowodem uiszczenia opłaty sądowej (opłata sądowa jest ustalana w taksie i wynosi 50 zł).

Jakie są skutki odrzucenia spadku?

Odrzucenie spadku ma charakter bezwarunkowy i dotyczy całego spadku bez możliwości zachowania aktywów z masy spadkowej. Spadkobierca, po odrzuceniu spadku, zostaje wyłączony od dziedziczenia, i powinien wskazać osoby, które są następne w kolejce do dziedziczenia z ustawy.

Warto przy tym zaznaczyć, że odrzucenie spadku jest oświadczeniem przemyślanym i w pełni świadomym. Spadkobierca nie ma możliwości odwołania oświadczenia i przyjęcia masy spadkowej z powrotem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas