Artykuł sponsorowany Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wedle przepisów prawa upadłościowego, każdy konsument będący osobą fizyczną raz na 10 lat ma prawo ogłosić upadłość konsumencką. Pierwszym etapem w procesie ubiegania się o ogłoszenie upadłości  jest złożenie w sądzie odpowiedniego wniosku. Podpowiadamy, jakie informacje muszą się w nim znajdować oraz w jakim przypadku sąd może taki wniosek oddalić.

Co musi zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jeśli składamy w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej musimy zawrzeć w nim kilka istotnych dla sprawy informacji. Podstawą jest podanie danych osobowych umożliwiających jednoznaczną identyfikację dłużnika, czyli imię i nazwisko oraz nr PESEL. Niezbędne będzie również podanie danych adresowych i kontaktowych. We wniosku należy również wskazać miejsce, w którym dłużnik prowadzi podstawową działalność, a także dokładnie określić okoliczności i przyczyn powstania stanu aktualnego stanu  niewypłacalności. Do tego należy również dodać wszelkie dokumenty potwierdzające wystąpienie opisywanych okoliczności. Do sądu należy także dostarczyć dokumenty potwierdzające istniejące zobowiązania oraz posiadany majątek .  Niezbędne jest także szczegółowe przedstawienie aktualnej sytuacji finansowej i majątkowej.

Kiedy sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

W myśl przepisów o prawie upadłościowym, sąd może odrzucić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli niewypłacalność nastąpiła w wyniku znaczących zaniedbań ze strony dłużnika lub jeśli umyślnie zwiększył on wysokość zadłużenia. Wniosek zostanie oddalony również w przypadku, gdy dłużnik poda w nim informacje, które są niezgodne z prawdą lub niepełne. Sądy odrzucają także wnioski konsumentów, którzy przechodzili już postępowanie upadłościowe i zostało ono umorzone z powodu niedopełnienia przez dłużnika obowiązków lub jeśli podał on wtedy nieprawdziwe informacje.

Aby mieć pewność, że wniosek będzie wypełniony poprawnie i zostaną do niego dołączone niezbędne dokumenty, warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. Prawnicy z kancelarii prawnej OMEGA w Opolu zajmują się sprawami z zakresu prawa upadłościowego i pomagają swoim klientom w pomyślnym przejściu całego procesu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas