Artykuł sponsorowany Kiedy jest możliwa zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie

Kiedy jest możliwa zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie

Rozwód rodziców wprowadza wiele zmian w życie całej rodziny. Nieważne, czy przebiega on w atmosferze obustronnego porozumienia, czy też wiąże się z poważnym konfliktem między małżonkami, zawsze będzie punktem zwrotnym, szczególnie dla dziecka. Często jest tak, że po rozwodzie jedno  z małżonków powraca do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Jak to wygląda w kwestii dziecka?

Zgoda obojga rodziców na zmianę nazwiska

Polski system prawny przewiduje, że do zmiany nazwiska małoletniego dziecka może odejść jedynie, gdy oboje jego rodzice wyrażają na to zgodę. Warunek ten może być przyczyną konfliktu, zwłaszcza jeśli ich małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód. Często bowiem w takiej sytuacji małżonek powraca do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa lub wchodzi w nowy zawiązek małżeński, co powoduje zmianę dotychczasowego. Nie jest to jednak równoznaczne ze zmianą nazwiska małoletniego dziecka.

Do 2008 roku kwestie zmiany nazwiska dziecka regulował kodeks rodzinny i opiekuńczy, który przewiduje, że w przypadku braku porozumienia między rodzicami, może o tym rozstrzygać sąd opiekuńczy. Obecnie podstawę prawną dla tej czynności stanowi ustawa o zmianie imienia i nazwiska z 17 października 2008. Już w trakcie postępowania rozwodowego warto zasięgnąć porady radcy prawnego takiego jak Michał Rusinek, który pomoże nam w znalezieniu rozwiązań, które będą korzystne przede wszystkim dla dziecka. Musimy bowiem pamiętać, że to jego dobro powinno być dla rodziców najważniejsze niezależnie od panujących między nimi stosunków.

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody rodzica

Wspomniana już ustawa z 2008 roku podtrzymuje ustalenia dotyczące zgody obojga rodziców, jednocześnie wprowadza do prawa rodzinnego znaczące zmiany. Jedną z nich są warunki zwalniające z uzyskania tej zgody. Do sytuacji, kiedy zgoda rodzica na zmianę nazwiska dziecka nie jest konieczna, należą niepełna zdolność do czynności prawnych oraz pozbawienie władzy rodzicielskiej. Pamiętać przy tym trzeba, że zmiana nazwiska dziecka, które ukończyło 13 lat, wymaga uzyskania również jego zgody.

Ponadto ustawa przewiduje możliwość zwrócenia się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska małoletniego w przypadku braku porozumienia między rodzicami. Zazwyczaj znajduje to zastosowanie wówczas, gdy jedno z rodziców nie interesuje się dzieckiem, a jego zgoda jest potrzebna. Zgoda wyrażona przez sąd zastępuje zgodę rodzica i umożliwia złożenie wniosku o zmianę nazwiska dziecka do właściwego kierownika urzędu, jednak decyzja w tej kwestii może zapaść dopiero po uprawomocnieniu się wyroku sądu. Pamiętać należy również, że sąd opiekuńczy nie orzeka o zmianie nazwiska czy wypowiada się o jej dopuszczalności z punktu widzenia treści ustawy, ale rozstrzyga o dopuszczalności zmiany nazwiska dziecka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas