Artykuł sponsorowany Skąd bierze się kamień kotłowy?

Skąd bierze się kamień kotłowy?

Kamień kotłowy to osad mineralny, który jest wynikiem wytrącania się z wody związków magnezu i wapnia. Jego powstawanie jest związane z nieprawidłowym działaniem stacji uzdatniającej wodę lub jej brakiem. Niestety odkładający się kamień kotłowy powoduje znaczny spadek efektywności kotła oraz wpływa na wzrost kosztów eksploatacyjnych instalacji.

Zagrożenia związane z odkładaniem się kamienia kotłowego

Twardość wody wnikająca z rozpuszczonych w niej związków chemicznych przyczynia się do powstawania kamienia kotłowego. On z kolei negatywnie odbija się na pracy urządzeń. Przede wszystkim osad mineralny ma właściwości izolujące, a to oznacza, że potrzebne będzie zużycie większych ilości paliwa do ogrzania takiej samej ilości wody.

Kamień kotłowy odkłada się nierównomiernie. To w połączeniu ze skutkami właściwości izolacyjnych przekłada się na nieprawidłowe rozprowadzenie temperatury w instalacji. W efekcie może dochodzi do przegrzewania się elementów kotła oraz jego uszkodzeń w wyniku pękania, rozdymania lub przepalania się elementów.

Nawet w instalacjach, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia oraz filtry, może dochodzić do przedostawania się wraz z wodą tzw. twardości szczątkowej. Rozpuszczone substancje nie ulatniają się wraz z parą wodną, lecz zaczynają się gromadzić w kotle.

Dlatego firmy specjalizujące się w uzdatnianiu wody, zalecają najczęściej dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwszym z nich są wspomniane już urządzenia do mechanicznego uzdatniania wody. Drugim natomiast są preparaty, które umożliwiają ochronę aktywną instalacji.

Czynniki wpływające na zwiększone gromadzenie się kamienia kotłowego

Są sytuacje, których wynikiem jest zwiększone gromadzenie się kamienia kotłowego. W pierwszej kolejności należy się przyjrzeć sprawności stacji zmiękczającej wodę. Może się okazać, że których z jej elementów uległ uszkodzeniu lub został zużyty. Dotyczy to zwłaszcza  uszczelnień, filtrów, które trzeba regularnie wymieniać.

Szybkie napełnianie kotłów grzewczych sprawia, że woda, która się do nich dostaje, nie jest w pełni przefiltrowana. Są to sytuacje, których nie zawsze da się uniknąć, jednak trzeba mieć na uwadze, że znacznie zwiększają one ilość powstającego osadu. Również w wyniku błędu ludzkiego może dojść do zanieczyszczenia wody czystej związkami rozpuszczonymi, co wpływa na twardość wody.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas