Artykuł sponsorowany Montaż zmiękczacza wody w gospodarstwie domowym – o czym należy pamiętać?

Montaż zmiękczacza wody w gospodarstwie domowym – o czym należy pamiętać?

Każdy, kto korzystał z twardej wody, wie doskonale, z jakimi wiąże się to niedogodnościami. Nadmiaru jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych, między innymi za zwiększenie awaryjności sprzętów AGD, można się jednak pozbyć, inwestując w zmiękczacze. Aby te specjalistyczne filtry jak najlepiej spełniały swoje zadanie, należy je umieścić w przemyślanym miejscu z zachowaniem kilku podstawowych zasad. Zapraszamy do lektury.

Właściwie ciśnienie

Prawidłowa praca zmiękczacza zależy od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest odpowiednie ciśnienie wody, które różni się w zależności od regionu. Według specjalistów nie powinno być one mniejsze niż 1,4 bara, zatem w wielu przypadkach konieczność stanowi instalacja hydroforu podnoszącego ciśnienie do pożądanej wartości. Tego typu urządzenie powinno znajdować się możliwe blisko zmiękczacza, zwłaszcza gdy jest on zasilany wodą z własnego ujęcia.  Co jednak w sytuacji,  gdy mamy do czynienia z dobowymi wahaniami ciśnienia, bądź przekracza one granicę 8 barów? Wówczas optymalnym wyjściem z sytuacji jest montaż reduktora, który jak już sama nazwa wskazuje, obniża kluczowy parametr do wielkości niezbędnych dla optymalnego funkcjonowaniu filtra.

Przestrzeń instalacyjna

Zmiękczacze wody występują w dwóch postaciach, dzięki czemu łatwiej można je dopasować pod indywidualne potrzeby. Wersje kompaktowe z butlą i pojemnikiem na solankę zamkniętymi w jednej szczelnej obudowie da się umieścić nawet w miejscach o trudnej dostępności. Znacznie więcej przestrzeni montażowej potrzebują bardziej wydajne urządzenia dwuczęściowe. Decydując się taki zmiękczacz, należy wpierw sprawdzić, czy wysokość pomieszczenia pozwoli pomieścić wysoką butlę ciśnieniową  z głowicą sterującą, dając szansę na swobodną obsługę. Chcąc uniknąć takich komplikacji, o instalacji sprzętu zmiękczającego warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Najczęściej inwestorzy umieszczają je w kotłowni, piwnicy bądź garażu, lecz nic nie stoi też na przeszkodzie montażu zmiękczacza w innych pomieszczeniu, np. w łazience. Bez względu na umiejscowienie sprzętu trzeba mu zapewnić stabilne podłoże i rzecz jasna źródło zasilania, gdyż automatyczne głowice sterujące potrzebują do funkcjonowania prądu. Co więcej, nie można dopuścić, aby sprzęt był narażony na zamarznięcie.

Jeśli mamy problem z wyborem zmiękczacza, a jego montaż wykracza poza nasze umiejętności, skorzystajmy z pomocy fachowców. Duże doświadczenie w tym zakresie ma firma Aqualine specjalizująca się w projektowaniu i budowie stacji uzdatniających, obsługując klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Minimalizacja ryzyka

Na co jeszcze zwrócić uwagę, instalując zmiękczacz wody w gospodarstwie domowym? Niezwykle istotną kwestią jest zagwarantowanie odpływu do kanalizacji w najbliższym sąsiedztwie systemu. Odprowadzaniu popłuczyn służy dostarczany wraz z urządzeniem wąż. Optymalna praca zmiękczacza zależy również od temperatury wody w miejscu podłączenia, która nie może przekraczać 49ºC. Jeśli tak się stanie, istnieje ryzyko degradacji części zaworu sterującego oraz żywicy jonowymiennej wypełniającej butlę ciśnieniową. Awarii można uniknąć poprzez instalację zaworu zwrotnego między zmiękczaczem a kotłem lub podgrzewaczem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas