Artykuł sponsorowany Rodzaje wskaźników jakości wód i ich zastosowanie

Rodzaje wskaźników jakości wód i ich zastosowanie

Wskaźniki jakości wody służą do ilościowej i jakościowej oceny zawartych w niej substancji oraz potencjalnych zanieczyszczeń. Wyróżnia się wskaźniki fizyczne (takie jak mętność, przezroczystość, barwa, zapach, smak), chemiczne (m.in. odczyn pH, twardość, zawartość związków azotu, żelaza, metali ciężkich) oraz biologiczne (w tym bakterie z grupy coli). Badanie jakości wody jest niezbędne do wyboru odpowiednich metod jej uzdatniania.

Biologiczne wskaźniki jakości wody

Wskaźniki biologiczne informują o bezpieczeństwie sanitarnym wody i są określane obowiązkowo w przypadku wód przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Wodę w komunalnych wodociągach zazwyczaj bada się pod kątem obecności bakterii coli, paciorkowców kałowych oraz bakterii clostridium (w wodach powierzchniowych). Stwierdzenie obecności bakterii kałowych w wodzie wodociągowej może świadczyć o zanieczyszczeniu, stwarzającym zagrożenie dla użytkowników.

Fizyczne wskaźniki jakości wody

Fizyczne wskaźniki jakości stosowane są również w analizie wody przemysłowej, w tym wody kotłowej. Podstawowym badaniem jest ocena mętności, a więc obecności nierozpuszczonych cząstek organicznych lub nieorganicznych w wodzie. Istotnym wskaźnikiem jakości wody jest barwa, która wskazuje na rodzaj rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń. Do oznaczenia intensywności barwy wody używa się skali wzorca platynowo-kobaltowego. Zapach wody ocenia się organoleptycznie na podstawie skali natężenia zapachu; niekiedy wskazuje się również grupę zapachu (R – roślinne, G – gnilne; S – specyficzne).

Chemiczne wskaźniki jakości wody

Szczególne znaczenie dla oceny jakości wody kotłowej i technologicznej mają wskaźniki chemiczne, dlatego właśnie na nich koncentrują się specjaliści z laboratorium analitycznego ESC GLOBAL. Jednym z najważniejszych parametrów wody przemysłowej jest pH, a więc wskaźnik kwasowości/zasadowości wody; nadmierna kwasowość czy zasadowość może być przyczyną wystąpienia korozji w układzie. Natomiast wskaźnik taki jak twardość wody przyczynia się do powstawania kamienia kotłowego. Informacji na temat zanieczyszczenia wody solami (stopień mineralizacji) dostarcza badanie przewodności elektrycznej wody.

Wśród chemicznych wskaźników jakości wody należy wymienić także poziom substancji biogennych, w tym przede wszystkim związków azotu oraz fosforu, a także siarczanów, manganu, żelaza i chlorków. W akredytowanym laboratorium analiz fizykochemicznych ESC GLOBAL zawartość wymienionych związków i pierwiastków oceniana jest w ramach badania podstawowych parametrów wody przemysłowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas