Artykuł sponsorowany Różne rodzaje i gatunki piwa - czym się charakteryzują?

Różne rodzaje i gatunki piwa - czym się charakteryzują?

Piwo jest napojem alkoholowym popularnym w wielu krajach. Co więcej, ma kilka odmian, więc często możemy mieć problem z wyborem. Warto zapoznać się więc z najważniejszymi odmianami piwa oraz ich charakterystyką. 

Rodzaje piwa

Pierwsze piwa w historii były warzone już za czasów Słowian, a tradycja spożywania wyrobów browarniczych stale ma miejsce. Ogólnie rzecz ujmując, piwa dzielimy na dwie rodziny: ale i lager. To pierwsze jest z tak zwanej “górnej fermentacji” a drugie z “dolnej”. Jednak na przynależność piwa wpływa kilka czynników, oprócz wyżej wspomnianego sposobu fermentowania

  • “Ale” - to piwo górnej fermentacji, z zastosowaniem wyższych temperatur. Ma bardziej złożony smak, niż lager. W przypadku tego piwa zbiornik fermentacyjny jest otwarty, a sam proces fermentacji bardzo szybki.  

    • "Lager” - ma w zasadzie dwa znaczenia – albo używane jest ogólnie, jako piwa dolnej fermentacji, albo jako jedno z najpopularniejszych, zazwyczaj jasnych piw. Lagery przygotowuje się w niskich temperaturach, niższych niż “ale”. Zbiorniki fermentacyjne są zamknięte, a same lagery muszą długo oczekiwać, aby dojrzeć. Ten proces może zająć nawet kilka lat.

    Gatunki piw 

    Skupiając się jedynie na podstawowych gatunkach, przyjrzymy się pilznerom, lagerom, koźlakom i porterom.

    • Pilzner - to piwo jasne, o gładkim i kwiecistym aromacie. Zazwyczaj się dzieli na czeski i niemiecki. Czeski posiada wyraźne nuty słodowe, natomiast odmiana zza zachodniej granicy jest bardziej gorzka.  
    • Lager - jest zarówno jasny, jak i ciemny, choć częściej jasny. Ma większą zawartość alkoholu i jest nieco słodszy od pilznera. 
    • Koźlak - to piwo dolnej fermentacji, o dużej zawartości alkoholu i ekstraktu. Jest piwem z umiarkowanym nasyceniem i zawiera wyraźne nuty słodowe. Jego barwa jest w tonacji bursztynu. 
    • Porter - to bardzo mocne, ciemne piwo. W smaku przypomina pomieszanie orzecha, kawy, czekolady i karmelu, nadal zachowując swoją gorycz. Produkuje się je zwykle w krajach nadbałtyckich. Zawiera bardzo dużą ilość alkoholu – powyżej 9%. 

    Domowe piwa

    Dawniej warzeniem piw zajmowali się zwykli ludzie. Dziś robią to głównie duże koncerny browarnicze. Wciąż mamy jednak możliwość samodzielnej produkcji piwa o niepowtarzalnym smaku. To, jakiej jakości będzie nasz produkt, zależy jedynie od przepisu oraz naszego zaangażowania. Pomóc w tym może firma Świat Drożdży, która dostarczy nam wszelkich potrzebnych akcesoriów oraz składników.

    Podziel się

    Szukamy klientów

    Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

    Reklamuj się u nas