Artykuł sponsorowany Rewitalizacja terenów poprzemysłowych - czemu służy, dlaczego należy ją przeprowadzać?

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych - czemu służy, dlaczego należy ją przeprowadzać?

W Polsce dużo jest obszarów poprzemysłowych i zdegradowanych, dlatego aby doprowadzić je do stanu, w którym będzie można je wykorzystać, należy przeprowadzić rewitalizację terenów poprzemysłowych. Działania te przywracają do życia zdegradowane tereny, pomagają je ożywić, poprawić jakość życia i estetykę. Na czym więc polega rewitalizacja i dlaczego należy ją przeprowadzać?

Czym jest rewitalizacja?

Są to działania, których celem jest korzystne przekształcenie wyodrębnionego obszaru. Bardzo często programy rewitalizacyjne nakierowane są na ożywienie zdegradowanych terenów poprzemysłowych. Wówczas istotne jest znalezienie dla nich nowego zastosowania i zmiana dotychczasowej funkcji, jaką pełniły. Rewitalizacja to działania podejmowane w dużej skali i odnoszące się do wielu płaszczyzn funkcjonowania przestrzeni miejskiej. Rewitalizowane tereny to takie, które utraciły swoją funkcję oraz przeznaczenie w wyniku przemian gospodarczych, społecznych czy ekonomicznych.

Cele rewitalizacji

Celem polityki rewitalizacyjnej terenów jest:

  • ożywienie terenów,
  • poprawa jakości życia i więzi społecznych,
  • zagospodarowanie terenów poprzemysłowych,
  • zagospodarowanie terenów powojskowych,
  • poprawa funkcjonalności, wygody i estetyki,

Celem rewitalizacji terenów poprzemysłowych jest również odnowa ekologiczna jak i kształtowanie tożsamości kulturowej i przyrodniczej.

Działania w ramach rewitalizacji terenów poprzemysłowych

Najczęściej rewitalizacji poddaje się obszary miejskie, tereny poprzemysłowe oraz powojskowe. W Polsce, szczególnie na Górnym Śląsku dużo jest terenów związanych z działalnością górnictwa, na których znajdują się kopalnie, huty, hale produkcyjne, zakłady chemiczne czy koksownie. Obszary takie noszą nazwę właśnie terenów poprzemysłowych. Często mamy do czynienia z terenami opuszczonymi, nieposiadającymi właściciela. Rewitalizacja wiąże się z pokonaniem barier ekonomicznych, środowiskowych, społecznych oraz prawnych. Możliwości adaptacyjne terenu zależą w dużej mierze od ukształtowania powierzchni, rodzaju gruntu, warunków hydrogeologicznych czy planowanego zagospodarowanego terenu. Proces rewitalizacji wymaga zastosowania mechanizmów prawnych, organizacyjnych, finansowych a nawet marketingowych.

Podczas rewitalizacji przeprowadza się takie działania jak prace rozbiórkowe, remonty, izolacje, zagospodarowanie pustych przestrzeni czy prace konserwatorskie. Bardzo ważna jest tutaj współpraca specjalistów z różnych dziedzin mówi ekspert z firmy EkoProd, która zajmuje się kompleksową rewitalizacją terenów poprzemysłowych i jest jednym z największych producentów kruszyw sztucznych w kraju.

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych wymaga również przeprowadzenia pełnej inwentaryzacji, badań, ekspertyz, oszacowania ryzyka, utworzenia instytucji koordynującej całym procesem czy stworzenia wizji rozwoju terenu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas