Artykuł sponsorowany Rozdzielność majątkowa w małżeństwie - klucz do spokojnych relacji czy zbędna formalność? Agnieszka Daniszewska-Zujko

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie - klucz do spokojnych relacji czy zbędna formalność? Agnieszka Daniszewska-Zujko

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego niesie ze sobą wiele zmian, zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej, jak i prawnej. W Polsce istnieje tzw. wspólność ustawowa majątkowa. Powstaje ona automatycznie z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, jednak można ją w drodze umowy wyłączyć, ograniczyć lub rozszerzyć. Aktualnie coraz więcej par decyduje się na rozdzielność majątkową. Jakie są konsekwencje takiego wyboru? W artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty związane z rozdzielnością majątkową oraz sytuacje, w których warto ją rozważyć.

Rozdzielność majątkowa - co to oznacza?

Rozdzielność majątkowa to rozwiązanie, które pozwala małżonkom na zachowanie niezależności finansowej. Oznacza to, że każde z nich odpowiada za swoje długi i zobowiązania oraz dysponuje swoim majątkiem według własnego uznania. Taki stan rzeczy może być szczególnie korzystny dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub posiadających znaczne zobowiązania finansowe.

Jak ustanowić rozdzielność majątkową?

W Polsce rozdzielność majątkową można wprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zawarcie intercyzy przed ślubem - jest to umowa notarialna, w której przyszli małżonkowie regulują relacje majątkowe pomiędzy sobą. Drugim sposobem jest zawarcie umowy o ustanowienie rozdzielności majątkowej już po zawarciu związku małżeńskiego lub ustanowienie rozdzielności majątkowej na drodze sądowej. Warto jednak pamiętać, że ustanowienie rozdzielności majątkowej po ślubie nie ma wpływu na majątek nabyty przed jej ustanowieniem.

Kiedy warto rozważyć rozdzielność majątkową?

Rozdzielność majątkowa może być korzystnym rozwiązaniem w różnych sytuacjach. Przede wszystkim warto ją rozważyć, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą lub planuje ją rozpocząć. Dzięki temu drugi małżonek nie będzie musiał odpowiadać za ewentualne długi czy zobowiązania wynikające z działalności swojego partnera.

Innym przypadkiem, w którym warto pomyśleć o rozdzielności majątkowej, jest posiadanie przez jedno z małżonków znacznych zobowiązań finansowych, np. kredytów czy długów. W takiej sytuacji drugi małżonek może chcieć zabezpieczyć się przed koniecznością spłaty tych długów w przypadku rozwodu lub śmierci partnera.

Rozdzielność majątkowa może być również korzystna, gdy jeden z małżonków chciałby zabezpieczyć swój stopniowo nabywany majątek, aby nie stał się on wspólny po zawarciu związku małżeńskiego, co mogłoby prowadzić do konfliktów czy nieporozumień.

Konsekwencje rozdzielności majątkowej

Decyzja o ustanowieniu rozdzielności majątkowej niesie za sobą zarówno korzyści, jak i pewne konsekwencje. Przede wszystkim małżonkowie muszą zdawać sobie sprawę, że wpływa ona późniejsze wzajemne rozliczenia stron. Może to pociągnąć za sobą taki skutek, że jeden z małżonków nie będzie mógł rościć sobie prawa do części majątku drugiego małżonka, który zgromadził po zawarciu intercyzy a w czasie małżeństwa. Porad prawnych w tym zakresie udziela Agnieszka Daniszewska-Zujko z Białegostoku.

Warto również pamiętać, że rozdzielność majątkowa może wpłynąć na relacje między małżonkami. Niektóre osoby mogą odbierać to rozwiązanie jako brak zaufania czy współpracy w sferze finansowej. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o rozdzielności majątkowej otwarcie porozmawiać z partnerem i wspólnie ustalić, czy jest to najlepsze rozwiązanie dla obu stron. Ostatecznie, decyzja o wprowadzeniu rozdzielności majątkowej zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji małżonków. Warto jednak dobrze zastanowić się nad tym wyborem, aby uniknąć nieporozumień czy konfliktów w przyszłości.

Opracowanie:

Agnieszka Daniszewska-Zujko

Białystok , św. Rocha 5 lok. 22

  • tel. 509 721 575

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas