Artykuł sponsorowany W jakich sytuacjach sporządza się opinie prawne?

W jakich sytuacjach sporządza się opinie prawne?

Kancelarie prawne oferują usługi nie tylko w zakresie reprezentacji klienta w sądzie, ale także w ramach udzielania szeroko pojętej pomocy prawnej, czego istotnym elementem jest sporządzanie opinii prawnych. Na czym dokładnie polega specyfika tego rodzaju opinii oraz w jakich sytuacjach i z jakiego powodu się je sporządza? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Opinia prawna, czyli jaka?

Jak sama nazwa wskazuje, opinie prawne sporządzane są przez prawników – zazwyczaj radców prawnych bądź adwokatów. W zależności od specyfiki zagadnienia służą one wyjaśnieniu problematycznych kwestii związanych z przepisami prawa oraz ich interpretacji i możliwości zastosowania w konkretnej sytuacji. Opinie sporządza się na podstawie obowiązujących powszechnie norm zawartych w kodeksach, ustawach i doktrynach prawa, a także w oparciu o orzecznictwo sądowe oraz publikacje naukowe. W ten sposób analizuje się daną sytuację i dokonuje jej kwalifikacji prawnej, a także oceny pod względem możliwych wariantów działania w celu osiągnięcia celu przyświecającego podmiotowi zlecającemu sporządzanie opinii prawnych. W praktyce opinię prawną wykorzystuje się w charakterze materiału pomocniczego w procesie analizy danego zagadnienia, umożliwiającego rozwiązanie problemu i znalezienie optymalnego rozwiązania w zakresie wprowadzenia odpowiednich procedur prawnych czy sformułowania zapisów w opiniowanym dokumencie.

Kiedy potrzeba jest opinia prawna?

Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie narzędzia, jakim jest opinia prawna, to zazwyczaj dotyczy to kwestii spornych i zagadnień problematycznych, które wymagają obiektywnej oceny. Obszarem, w którym często korzysta się z tego typu pomocy prawnej, jest szeroko pojęte prawo handlowe i działalność korporacyjna.

Opinie wydaje się w celu przeanalizowania sytuacji gospodarczo-ekonomicznej i sposobu funkcjonowania działalności.

- Mówi przedstawiciel Kancelarii Radców Prawnych Mamczarek i Migdalska z siedzibą w Warszawie.

 - W tym zakresie istotne znaczenie ma opiniowanie dokumentów, np. umów handlowych, ale taka pomoc udzielana jest również w procesie zmiany własności, nabycia czy przekształcenia spółki.

Oprócz tego przedmiotem opinii prawnych jest często prawo pracy i związane z tym dokumenty, w tym np. umowy o pracę czy też dotyczące zakazu konkurencji. Opiniowanie umów, decyzji i różnego rodzaju dokumentów, takich jak choćby intercyzy, przydaje się również w kwestiach związanych z prawem cywilnym. Podsumowując; opinia prawna to uniwersalna forma pomocy prawnej znajdująca zastosowanie w wielu życiowych sytuacjach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas