Artykuł sponsorowany Windykacja wierzytelności – co musisz wiedzieć?

Windykacja wierzytelności – co musisz wiedzieć?

Choć termin windykacji często przewija się w różnych rozmowach, rzadko kiedy przykładamy do niego choćby odrobinę uwagi. Raczej omijamy temat, uznając, że nas nie dotyczy. I pewnie tak jest, warto jednak poświęcić swój czas i zrozumieć, na czym polega ten proces.

Windykacja może nas niejako dosięgnąć na dwa sposoby – albo możemy sami stać się czyimś dłużnikiem i zalegać mu z płatnościami, albo odwrotnie: jeden z kontrahentów może nam zalegać ze spłatą i wówczas będziemy zmuszeni wszcząć wobec niego postępowanie windykacyjne. W obu przypadkach staniemy przed zadaniem zrozumienia szczegółów związanych z tym zagadnieniem, jeśli zatem będziemy już posiadać choćby minimalną wiedzę w tym zakresie, będziemy na o wiele lepszej pozycji startowej.

Co to jest windykacja?

Najprościej rzecz ujmując, windykacja to proces, polegający na odzyskiwaniu swojej własności na podstawie środków zdefiniowanych przez prawo. Wierzyciel, czyli osoba, która ma prawo do danego świadczenia pieniężnego (na przykład konkretnej, pożyczonej kwoty) lub niepieniężnego (pożyczonego sprzętu, samochodu itp.) może za pomocą czynności prawnych i procesowych dochodzić należności od dłużnika. Działania te są w pełni legalne, o ile nie dochodzi w ich trakcie do łamania prawa. Celem działań windykacyjnych jest zmotywowanie dłużnika do spłaty zobowiązania lub zwrotu należności niepieniężnej.

Ze względu na kraj pochodzenia dłużnika, wyróżnić można podział na windykację krajową i zagraniczną. Biorąc jednak pod uwagę podejmowane przez wierzyciela kroki, najczęściej wyróżniamy podział windykacji na miękką i twardą. Windykacja miękka to postępowanie polubowne, polegające na kontaktach wierzyciela z dłużnikiem, celem ustalenia ugody z nowym planem spłaty. Na tym etapie stosuje się także wysyłanie przedsądowych wezwań do zapłaty. Windykacja twarda to już postępowanie sądowe – ma ono miejsce najczęściej wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie skontaktować się z dłużnikiem. Po uzyskaniu przez sąd nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności, taka sprawa trafia do komornika, ten zaś rozpoczyna postępowanie egzekucyjne.

Firma windykacyjna – co to takiego?

Jak nietrudno się domyślić, firma windykacyjna to przedsiębiorstwo, którego głównym profilem jest windykacja długów. Wykonywana jest ona na zlecenie i w imieniu klientów takiej firmy. Bywa też tak, że firma poprzez cesję wierzytelności nabywa od klienta dług, spłacając go, po czym dochodzi już przed dłużnikiem własnych praw, działając w swoim interesie.

Na rynku istnieje wiele firm, zajmujących się windykacją należności – i to nie tylko takich, które specjalizują się w tym zakresie. Niejedna kancelaria prawna również zajmuje się tematem windykacji. Można zatem najpierw porozmawiać z prawnikami – przykładowo Pretor Kancelaria Prawna ma w swojej ofercie prowadzenie postępowań windykacyjnych na wszystkich etapach i z wykorzystaniem wszelkich przewidzianych prawem środków, pozwalających na wyegzekwowanie od dłużnika należności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas