Artykuł sponsorowany Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Uzdatnianie ścieków w naturalny sposób? Oczywiście jest to możliwe, a wszystko dzięki biologicznym oczyszczalniom. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Do oczyszczania szkodliwych środków znajdujących się w ściekach stosuje się bowiem specjalny rodzaj bakterii. Dzięki temu nie ma konieczności dodawania środków czy substancji chemicznych. Co więcej, każda oczyszczalnia biologiczna jest poddawana bardzo rygorystycznym przepisom.

Biologiczne oczyszczanie ścieków – jak wygląda w praktyce?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków bazują przede wszystkim na tym, że ścieki poddawane są oczyszczaniu w jednym zbiorniku, który jest dodatkowo podzielony na specjalne komory.
W pierwszej komorze – jest to tak zwana komora denitryfikacji – stosuje się oczyszczanie beztlenowe. Na tym etapie zanieczyszczenia są poddawane wstępnej filtracji, a poziom obecnego w nich azotu jest stopniowo redukowany do mniejszych ilości.
W kolejnym etapie oczyszczania biologicznego zanieczyszczenia trafiają do następnej komory - nitryfikacji. Tam dodawany jest do oczyszczania tlen. Dzięki temu procesowi możliwe jest usunięcie ze ścieków takich substancji jak:

  • sole amonowe,

W obu wymienionych wyżej komorach – denitryfikacji oraz nitryfikacji – zanieczyszczenia poddawane są działaniu specjalnych szczepów bakterii. Po ich przejściu przez drugą komorę trafiają do osadnika wtórnego, gdzie zachodzi proces recyrkulacji zewnętrznej i wewnętrznej osadu.

W przypadku osadu czynnego dokonuje się jego przepompowania pomiędzy osadnikami a komorą beztlenową, co pozwala na jego większe zagęszczenie. Nowoczesne oczyszczalnie biologiczne dysponują dodatkową komorą, tak zwaną strefą biologiczną. To właśnie tam wykorzystuje się metodę osadu czynnego z zastosowaniem biologicznego złoża. Ścieki, które na wcześniejszych etapach zostały pozbawione większości zanieczyszczeń, w następnym kroku trafiają do osadnika wtórnego. Znajduje się tam specjalny rodzaj wkładu – sedymentacyjny, którego głównym zdaniem zadaniem jest filtrowanie osadu. 

Obowiązki oczyszczalni biologicznej 

Każda z oczyszczalni o charakterze biologicznym może działać w pełni niezależnie – jednak pod pewnymi warunkami. Jak zauważa specjalista z firmy FHU MiM Mariusz Mańkowski:

Niezależność oczyszczalni oznacza spełnienie szeregu bardzo rygorystycznych przepisów. Wszystkie osady, jakie z czasem pojawiają się w komorach denitryfikacyjnych, powinny być regularnie czyszczone i usuwane. Czynność ta powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku - podkreśla.

Co więcej, serwisowanie tego rodzaju oczyszczalni biologicznych musi być przeprowadzane przez firmy wyspecjalizowane w tym kierunku, które dysponują odpowiednim zapleczem technicznym, wykwalifikowaną kadrą pracowników oraz specjalnymi pozwoleniami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas