Artykuł sponsorowany Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

Postępowania restrukturyzacyjne są prowadzone wobec przedsiębiorców niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Stanowią szansę na usprawnienie funkcjonowania firmy i rozwiązanie problemów finansowych przy jednoczesnym zaspokojeniu wierzycieli. Sprawdź, który z rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego jest odpowiedni dla Twojej sytuacji i umożliwi Ci wyjście z kryzysu. 

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Postępowanie o zatwierdzenie układu to najprostszy rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego. Udział sądu ogranicza się w nim do zatwierdzenia układu, lecz procedura nie chroni dłużnika przed egzekucją. Przedsiębiorca samodzielnie przygotowuje propozycje układowe, dlatego często musi skorzystać z pomocy specjalistów. Obsługą prawną złożonych postępowań restrukturyzacyjnych zajmuje się między innymi kancelaria Burkot Legal z Łodzi. Doświadczeni prawnicy wspierają przedsiębiorców w przygotowaniu planu restrukturyzacji oraz reprezentują ich w rozmowach z wierzycielami.

Postępowanie sanacyjne

Postępowanie sanacyjne jest najbardziej rygorystyczne i bierze w nim udział wiele organów niezależnych od dłużnika. Przewiduje zrestrukturyzowanie zadłużenia oraz wdrażanie działań, które przywracają przedsiębiorcy zdolność do regulowania bieżących zobowiązań. To proces kosztowny i długotrwały, lecz zapewnia pełną ochronę przed egzekucjami. 

Postępowanie układowe

W toku postępowania układowego dłużnik ma ograniczoną kontrolę nad przedsiębiorstwem, a za składanie propozycji układowych i przygotowanie planu restrukturyzacji firmy odpowiedzialny jest nadzorca wyznaczony przez sąd. Po otwarciu procedury przedsiębiorca jest chroniony przed egzekucjami wierzycieli objętych układem. Oddzielnym rodzajem postępowania jest przyspieszone postępowanie układowe, które ma te same zasady, jednak pozwala na zawarcie układu w trybie uproszczonym. Można skorzystać z niego, gdy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

To nowy typ postępowania restrukturyzacyjnego, wprowadzony w 2020 roku. Umożliwia wyjście z długów przedsiębiorcom, których stan zagrożenia niewypłacalnością lub niewypłacalność powstały w czasie lub wskutek epidemii COVID-19. Głównymi zaletami uproszczonej restrukturyzacji są: ograniczenie udziału sądu do minimum oraz automatyczna ochrona przed wierzycielami na czas trwania postępowania (4 miesiące). 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas