Artykuł sponsorowany Eksmisja – czym jest? Jakie prawa ma osoba eksmitowana?

Eksmisja – czym jest? Jakie prawa ma osoba eksmitowana?

Niechęć opuszczenia lokalu po wygaśnięciu umowy najmu oraz zadłużenie wobec właściciela to bardzo częste problemy, z jakimi zgłaszają się klienci do kancelarii radcy prawnego. Szczególnie problematyczne może być eksmitowanie kobiety w ciąży lub z małym dzieckiem. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy dochodzi do eksmisji oraz jakie prawa przysługują eksmitowanemu!

Czym jest eksmisja?

Eksmisja polega na usunięciu nieuczciwych najemców, którzy wbrew woli właściciela zamieszkali w mieszkaniu lub innym należącym do niego obiekcie. Ponadto obowiązuje ona w sytuacji, gdy:

  • lokatorzy nie płacą czynszu – eksmisja jest możliwa, gdy właściciel nie otrzymał zapłaty za 3 pełne okresy rozliczeniowe, a dodatkowo okazał lokatorom wezwanie do zapłaty wraz z informacją o nakazie opuszczenia lokum w przypadku nieuregulowania należności;

  • najemcy nie wyprowadzili się z mieszkania po wygaśnięciu umowy najmu i nie wykazują takich chęci;

  • właściciel chce przeprowadzić remont danego obiektu, poinformował o tym najemców i wskazał lokal zastępczy, a oni mimo to pozostali w mieszkaniu.

Jakie prawa przysługują eksmitowanemu?

Oczywiście nakaz opuszczenia mieszkania wiąże się z koniecznością wyznaczenia pomieszczenia tymczasowego lub mieszkania socjalnego, z wyjątkiem osób, które stosowały przemoc domową oraz wynajmowały mieszkania na podstawie umowy najmu okazjonalnego.

Szczególnie chronione są kobiety ciężarne, osoby niepełnoletnie, emeryci, obłożnie chorzy i bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Tym osobom należy się lokal socjalny, w którym panują odpowiednie warunki sanitarne i techniczne, a jego wyposażenie umożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Kiedy zapotrzebowanie na pomieszczenia tymczasowe jest wyższe od ilości dostępnych w danej gminie miejsc, komornik zobowiązany jest do przesunięcia terminu eksmisji do momentu wyznaczenia takiego lokalu! Przepis regulujący tę kwestię został wprowadzony 8 lutego 2018 roku i ma na celu zapobieganie eksmisji na bruk, której w Polsce już się nie stosuje.

Zanim rozpoczniesz działania na własną rękę, pamiętaj, aby zwrócić się z pomocą do specjalisty, na przykład Kancelarii Radcy Prawnego Agnieszki Wójcik. Doświadczona osoba przygotuje wniosek o nakaz opuszczenia lokalu. Ponadto będzie Cię reprezentowała przed sądem i organami egzekucyjnymi. Postępowanie eksmisyjne może się przeciągać, dlatego też pomoc radcy prawnego w tej kwestii jest nieoceniona.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas