Artykuł sponsorowany Przestępstwo zniesławienia – czym jest i co za nie grozi?

Przestępstwo zniesławienia – czym jest i co za nie grozi?

W dobie Internetu niejednokrotnie spotkamy się z sytuacją, w której ktoś będzie próbował zszargać naszą reputację. Korzystanie z platform dostępnych za pośrednictwem Sieci to jeden z najłatwiejszych sposobów, by dotrzeć z oszczerstwami do dużej liczby odbiorców. Oczywiście zniesławienie może odbyć się także poza przestrzenią wirtualną, odbijając się na nas w postaci negatywnych skutków – nawet gospodarczych. Kiedy możemy im przeciwdziałać?

Czym jest zniesławienie?

Pokrzywdzonym przez zniesławienie może być niemal każdy – osoba fizyczna, osoby prawne oraz instytucje i jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej. Zniesławić można zatem nie tylko drugą osobę, lecz także firmę, fundację czy spółkę.

Podobnie szeroka i prosta jest definicja zniesławienia: jest to przestępstwo godzące w cześć i dobre imię. Znajdziemy ją w artykule 212 Kodeksu karnego. Zasadniczo zniesławienie polega na takim działaniu, które zostało wykonane w celu poniżenia lub pozbawienia niezbędnego (np. zawodowo) zaufania osobę pokrzywdzoną.

Co ważne, nie ma znaczenia, czy dane działanie rzeczywiście wywołało tego typu skutek – kryterium jest to, że jest ono obiektywnie obraźliwe. Inną ważną cechą zniesławienia jest umyślne działanie – osoba dokonująca tego przestępstwa musi działać ze świadomością negatywnych konsekwencji, jakie wyrządza osobie pokrzywdzonej.

W określeniu, czy dane działanie można rozpatrzyć jako zniesławienie, pomogą nam oczywiście prawnicy. Jedną z kancelarii zajmujących się sprawami o zniesławienie jest Kancelaria Radcy Prawnego Anny Cholewińskiej.

Jaka kara grozi za zniesławienie?

Karą za zniesławienie może być zarówno grzywna jak i pozbawienie wolności. Widzimy zatem, że przestępstwo to jest poważne – można za nie srogo odpowiedzieć.

Kodeks karny przewiduje pozbawienie wolności nawet do roku, jeśli zniesławienie zostało dokonane za pośrednictwem środków masowego przekazu. Do tej kategorii należy oczywiście Internet, a także radio i telewizja. Co jednak ważne, kara pozbawienia wolności orzekana jest wyjątkowo.

W trakcie sprawy procesowej sąd może dodatkowo orzec nawiązkę w kwocie do stu tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Musimy jednak wiedzieć, że sądy bardzo szeroko interpretują kwestię swobody wypowiedzi gwarantowanej każdej jednostce. Duże znaczenie ma w tym przypadku rodzaj zniesławienia, które może być publiczne lub niepubliczne. Za to pierwsze grozi pełna odpowiedzialność, niezależnie od prawdziwości zarzutów.

Niepubliczne zniesławienie może być natomiast rozpatrywane w kategoriach zniewagi, którą zajmuje się artykuł 216 kodeksu karnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas