Artykuł sponsorowany Jak wygląda postępowanie upadłościowe firmy?

Jak wygląda postępowanie upadłościowe firmy?

Każdego roku w Polsce upadają dziesiątki firm. Jest to sytuacja zupełnie naturalna niczym śmierć w ekosystemie. Decydując się na otwarcie własnego biznesu, nie mamy gwarancji powodzenia. Czasem wystarczy tylko jeden nieuczciwy kontrahent, by firma popadła w duży kryzys finansowy. Ostatecznym sposobem na rozwiązanie tego typu problemów jest ogłoszenie upadłości. Jak wygląda proces likwidacji przedsiębiorstwa?

Kto i na jakiej podstawie ma prawo ogłosić upadłość?

W świetle obowiązujących przepisów upadłość mogą ogłosić zarówno jednoosobowe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Przesłanką do podjęcia takiej decyzji jest niewypłacalność działalności gospodarczej. Nie może być to jednak niewypłacalność bieżąca, czyli chwilowy brak możliwości zapłacenia za towary czy opóźnienia związane ze spłatą należności przez kontrahenta. O niewypłacalności długoterminowej możemy mówić dopiero wtedy, gdy trwa ona minimum 3 miesiące, ma trwały charakter i wiąże się z negatywnymi skutkami dla właściciela przedsiębiorstwa. Dłużnik zostanie uznany za niewypłacalnego także wtedy, gdy suma jego zobowiązań przekroczy wartość jego majątku.

Jak ogłosić upadłość przedsiębiorstwa?

Jak informują specjaliści z Kancelarii Radcy Prawnego we Wrocławiu – rozpoczęcie postępowania upadłościowego wszczynane jest na wniosek przedsiębiorcy lub wierzyciela. Stosowny dokument należy złożyć w sądzie rejonowym w wydziale gospodarczym, właściwym do miejsca prowadzenia firmy. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawdziwości wszystkich danych, które zostały w nim zawarte. W przypadku, gdy wniosek składa dłużnik, musi on zaznaczyć w piśmie, czy wnosi o upadłość z możliwością zawarcia układu naprawczego czy upadłość z likwidacją majątku.

Po złożeniu dokumentów rozpoczyna się postępowanie sądowe. W czasie jego trwania przedsiębiorca ma prawo kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej, co związane jest z obowiązkowym opłacaniem składek ZUS i odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego. Kiedy sąd zadecyduje o upadłości danej firmy, wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń w trybie postępowania upadłościowego. Spłata zobowiązań odbywa się z majątku firmowego, lecz jeśli ten jest niewystarczający, likwidacji podlega także majątek prywatny przedsiębiorcy.

Należy zaznaczyć, że nadrzędnym celem ogłoszenia upadłości firmy, jest zaspokojenie wierzycieli. Zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy mogą liczyć na profesjonalne wsparcie radców prawnych, którzy specjalizują się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Prawnik u boku stanowi realną pomoc dla przedsiębiorcy, którego firma zagrożona jest likwidacją. Doradzi najbardziej optymalne rozwiązanie, pomoże w przygotowaniu dokumentów i wesprze dłużnika w postępowaniu przed sądem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas