Materiał Partnera Pogrzeb z urną – czym się różni od tradycyjnego pochówku?

Pogrzeb z urną – czym się różni od tradycyjnego pochówku?

Kremacja, czyli spopielenie ciała zmarłego w specjalnym piecu kremacyjnym, to procedura, która na stałe zagościła w ofercie domów pogrzebowych. Jak wygląda pochówek osoby skremowanej? Czym różni się od tradycyjnego pogrzebu? O czym powinni wiedzieć bliski decydujący się na skremowanie osoby zmarłej?

Pochówek z urną

Pogrzeb z urną to podstawowy element oferty każdego renomowanego zakładu pogrzebowego. W ramach pochówku z urną Firma Pogrzebowa Tomasz Dyka oferuje: odbiór i transport zwłok, przechowywanie ciała, kremację, organizację pogrzebu i opcjonalnie pomoc w organizacji stypy.

Przygotowanie do kremacji zwłok

Przygotowanie ciała osoby zmarłej do kremacji jest standardową procedurą, która nie różni się zasadniczo od pochówku tradycyjnego. Jedyna różnica obejmuje sposób ubrania osoby zmarłej. Biorąc pod uwagę, że strój ulegnie spopieleniu, zdarza się, że ciało okrywane jest całunem.
Przed przystąpieniem do kremacji rodzina musi dopełnić formalności, tzn. dostarczyć odpis aktu zgonu oraz zgodę na skremowanie ciała.
Kolejnym etapem jest złożenie zmarłego w specjalnej, ekologicznej trumnie, która spala się bez wydzielania przykrego zapachu i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Kremacja ciała – krematorium

Pierwszy etap pogrzebu odbywa się w krematorium. Po spopieleniu zwłok prochy zmarłego zostają przewiezione do kaplicy domu pogrzebowego, gdzie rodzina ma możliwość pożegnania się z nim po raz ostatni.

Pogrzeb – cmentarz

Pogrzeb na cmentarzu odbywa się w sposób tradycyjny, z tą różnicą, że zamiast trumny do grobu składana jest urna. Nabożeństwo przebiega według określonego rytuału.

Jaką urnę na pogrzeb wybrać?

Jednymi z najtańszych urn dostępnych na rynku są urny drewniane ‒ zazwyczaj sosnowe lub dębowe – charakteryzujące się dużą wytrzymałością, lekkością i estetycznym wykonaniem. Zamiennikiem w podobnym przedziale cenowym są urny kompozytowe wykonane z tworzyw sztucznych. O wiele droższe i mniej poręczne są urny kamienne (najczęściej z ciemnoszarego granitu, marmuru lub onyksu). Do segmentu urn artystycznych należą urny wykonane z ceramiki – estetyczne, o niestandardowym kształcie i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. 

O wiele istotniejsze od materiału, z którego wykonano urnę, są parametry dodatkowe: zdobienia, uchwyty oraz kolorystyka. Na urnie mogą być umieszczone symbole religijne, ornamenty oraz ilustracje inspirowane Pismem Świętym. Niektóre modele urn posiadają metalowe uchwyty po bokach, co ułatwia ich transport na cmentarz.
Coraz częściej zdarzają się także urny w niestandardowych kolorach, np. intensywnych brązach, fioletach, zieleniach, a nawet różach. Nietypowe barwy idą w parze z unikalnymi kształtami. Zdarza się, że urny przybierają kształt małych trumienek, aniołków, akantów czy łez.

Opracowanie:

Firma Pogrzebowa Tomasz Dyka

Iwaniska , Rynek 12a , wjazd od ulicy Szerokiej

Podziel się