Artykuł sponsorowany 5 cech dobrej mowy pogrzebowej

5 cech dobrej mowy pogrzebowej

Choć śmierć ukochanej osoby pogrąża nas w wielkich rozmiarów rozpaczy, która odbiera wszelką chęć do działania, wciąż naszym ważnym obowiązkiem jest organizacja podniosłej ceremonii pożegnalnej. Jeden z najbardziej wzruszających elementów oprawy to wygłaszana coraz częściej w naszym kraju mowa pogrzebowa, będąca ostatnimi oficjalnymi słowami skierowanymi do zmarłego. Poniżej postaramy się przedstawić najważniejsze cechy, jakimi powinna się ona charakteryzować.

Życia nie można zaplanować co do sekundy, faktem jest więc, że nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Gdy ktoś najbliższy naszemu sercu odchodzi z tego świata, nagle zdajemy sobie sprawę z tego, ile ważnych rzeczy nie zdążyliśmy mu przekazać. Przemówienie wygłoszone w hołdzie zmarłemu podczas ceremonii pogrzebowej, to świadectwo naszego przywiązania i próba wyrażenia silnego smutku, a jednocześnie – jak już pisaliśmy we wstępie – kilka finalnych zdań skierowanych do tego, którego tak kochaliśmy. Mowa pogrzebowa to nie tylko obrazek wycięty z hollywoodzkich filmów – w Polsce jej popularność wyraźnie rośnie. Jakkolwiek trzeba mieć wielką odwagę, by w tak przygnębiającym dniu stanąć przed zgromadzonymi – rodziną i znajomymi – zdecydowanie warto podjąć się tego zadania, gdyż właśnie ta forma upamiętnienia jest wyjątkowo godna i piękna.

Wyważony język

Odpowiedni dobór słów zawsze ma znaczenie, a już zwłaszcza podczas uroczystości żałobnej. Język powinien by więc dopasowany do potrzeb owej chwili, a także słuchającego nas audytorium. Ważne jest, by tekst nie zawierał potocznych sformowań i nie był zbyt bezpośredni. Wszystko powinno być utrzymane w poważnym, doniosłym, a nawet lekko patetycznym tonie. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić – dobre wyczucie sprawdzi się także w tej sytuacji.

Zwrócenie uwagi na życiowe cele zmarłego

Należycie napisany tekst laudacji posiada swoisty motyw przewodni, który wnosić powinien poczucie ulgi. Skupmy się na tym, co według nas było najważniejszym celem życia ukochanej osoby. Nie zaszkodzi krótka charakterystyka osobowości i poczynienie pewnych podsumowań. Na zakończenie wypada podziękować przybyłym, a także ostatecznie żegnając zmarłego, poprosić o jakże potrzebną modlitwę oraz pamięć.

Wprowadzenie cytatu

Wykorzystanie cytatu podczas pogrzebu będzie jak najbardziej na miejscu. Można posłużyć się jednym z nich już na samym wstępie, wykorzystując go jako wiele znaczące wprowadzenie, bądź na końcu jako ostatnie. Wzruszający fragment Biblii lub wielkiego wiersza zawsze zadziała odpowiednio na każdego z zebranych. Przytaczane zdania nie  mogą być w żadnym wypadku zawiłymi, trudnymi do zinterpretowania łamigłówkami. Przeciwnie, powinny odnosić się w konkretny sposób do osoby, którą żegnamy lub stanowić jej ulubiony fragment literatury, o czym powinniśmy wcześniej poinformować.

Właściwy dobór przemawiającej osoby

Chociaż ksiądz lub mistrz ceremonii są oczywiście osobami predestynowanymi do wygłaszania tego typu przemów, jednak jak mówi przedstawiciel zakładu pogrzebowego Concordia: Jeśli to tylko możliwe mowę powinna prezentować osoba, która bardzo dobrze znała zmarłego – najbliższy krewny lub najlepszy przyjaciel. Wtedy będzie ona najbardziej naturalna, gdyż głębokie emocje zawarte zostaną nie tylko w tekście, lecz również w głosie i zachowaniu. Nie może na pewno zabraknąć kontaktu wzrokowego – kartka powinna jedynie służyć pomocą, niedopuszczalne jest ciągłe czytanie ze spuszczoną głową.

Kontrola czasu

Mowa, której poświęcamy artykuł, musi być skondensowana i zawierać tylko niezbędne informacje oraz przemyślenia. Ciągnący się w nieskończoność pogrzeb nie jest dobrym pomysłem – wszystko nawet smutek jaki wtedy odczuwamy warto dozować z umiarem. Kilka minut, maksymalnie 5 to ogólnie przyjęty czas, w jakim należy się zmieścić. Lepiej nie przytaczać całej masy szczegółów z właśnie zakończonego życia. Zamiast tego lepiej popracować nad tym, by zwięzłe słowa trafiały bezpośrednio do serc zebranych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas