Materiał Partnera Podnośniki koszowe w pracach wysokościowych

Podnośniki koszowe w pracach wysokościowych

Urządzeniami z których bardzo często korzysta się przy wykonywaniu prac wysokościowych są podnośniki koszowe, potocznie zwane również zwyżkami. Posiadają one wysuwane, hydrauliczne ramiona zapewniające bezpieczeństwo, komfort, a także stabilność dla operujących nimi osób. Do jakich konkretnie prac są używane, a także jakie są ograniczenia związane z ich eksploatacją? Serdecznie zapraszamy Państwa do lektury.

Jakie prace wykonuje się przy użyciu podnośników koszowych?

Zwyżki różnią się budową, a tym samym również zastosowaniem. Maszynami o największym zasięgu są podnośniki przegubowe, które dodatkowo można ulokować w niewielkiej odległości od miejsca wykonywania prac na wysokościach, co często jest konieczne ze względu na warunki terenowe. Ich obsługa wymaga jednak sporych umiejętności, dlatego użytkują je tylko doświadczeni operatorzy. Dużą popularnością cieszą się też podnośniki nożycowe zbudowane z dwóch, wzajemnie krzyżujących się ramion podnoszących podest. Obydwa rodzaje zwyżek sprawdzą się przy zadaniach związanych np. z malowaniem dachów, odnawianiem elewacji, montażem rynien, czyszczeniem zbiorników przemysłowych, przycinaniem drzew oraz w branży reklamowej i filmowej do wykonywania ujęć z wysokości.

Alternatywa dla podnośników koszowych – usługi ekipy alpinistycznej

Niestety istnieje kilka ograniczeń w korzystaniu z podnośników koszowych. Jednym z nich jest fakt, że powszechnie użytkowane zwyżki pracują tylko do określonej wysokości, a także nie można nimi wjechać w każdy teren. Wówczas alternatywą jest skorzystanie z pomocy ekipy alpinistycznej. Taką ofertę proponuje m.in. przedsiębiorstwo Stawo ze Szczecina, które świadczy tego typu usługi. Jak przyznaje właściciel tej firmy Mateusz Staworowski, jego pracownicy również obsługują podnośniki koszowe, dysponują jednak dodatkowym ekwipunkiem pozwalającym działać na zdecydowanie większych wysokościach. Są to różnego rodzaju przyrządy zaciskowe, liny, taśmy, uprzęże, przyrządy asekuracyjne i zjazdowe, a także karabinki (niewielkie akcesoria do podchodzenia, zjazdu oraz autoasekurowania) - wszystkie te narzędzia laicy najczęściej widują u osób myjących okna na górnych piętrach wieżowców. Ich użycie wymaga oczywiście profesjonalnego przeszkolenia i doświadczenia, dlatego jedynym rozwiązaniem przy wielu pracach wysokościowych jest skorzystanie właśnie z pomocy ekipy alpinistycznej.

Jak widać prace na wysokości są różnorodne, podobnie jak narzędzia, które służą do ich wykonania. Wynajęcie ekipy alpinistycznej jest więc doskonałym rozwiązaniem zarówno wtedy, gdy Państwa zlecenie wymaga wykorzystania zwyżki, a także gdy trzeba użyć dodatkowego sprzętu.

Podziel się