Materiał Partnera Piaskowanie i sodowanie w czyszczeniu przedmiotów i pojazdów zabytkowych

Piaskowanie i sodowanie w czyszczeniu przedmiotów i pojazdów zabytkowych

Samochody a także przedmioty zabytkowe potrzebują specjalnych metod czyszczenia w trakcie ich profesjonalnej renowacji. Stare metody mogą być albo za delikatne, aby wyczyścić nawarstwiające się przez lata bród i produkty korozji, a także zbyt inwazyjne dla niektórych elementów. Mogą być w końcu bardzo czasochłonne i nieefektywne. Na szczęście są metody, które idealnie sprawdzą się w czyszczeniu elementów zabytkowych - piaskowanie i sodowanie. Piaskowanie wykonane niefachowo może być przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia (odkształcenia) powierzchni karoserii pojazdu ze względu na powstającą wysoką temperaturę spowodowaną tarciem. Rozwiązaniem jest hydropiaskowanie lub sodowanie.

Samochody zabytkowe specjalnej troski

Zabytkowe auto to w Polsce każdy pojazd, , który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Jest to także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami..

Dokładniej Konserwatorzy zabytków przyjmują jednak, że pojazdem zabytkowym jest pojazd:

  • mający co najmniej 25 (30) lat;
  • niebędący w produkcji od 15 lat;
  • posiadający minimum 75 % zachowanych oryginalnych części.

Istnieje możliwość zarejestrowania pojazdu jako zabytkowego, który nie spełnia wymagań wieku. W takim wypadku należy udowodnić, że samochód jest unikalny z uwagi na swoją konstrukcję czy rozwiązania techniczne lub był wykorzystywany przez znane osobistości. O tym czy pojazd posiada te cechy, decyduje konserwator zabytków, na wniosek uprawnionego rzeczoznawcy (rzeczoznawcy samochodowego).

 Takie perełki są podziwiane na zlotach aut zabytkowych. Zachwycają swoją urodą, designem i oryginalnością.

Zanim zabytkowe auto będzie gotowe do wystawiania na pokazach czy do jazdy na trasie, musi być przywrócona mu dawna świetność. Zarówno jeśli chodzi o mechanizmy, jak i karoserię, nadadzą się do tego dwie metody czyszczenia: piaskowanie i sodowanieObie usługi wraz z profesjonalną wiedzą na temat samochodów zabytkowych świadczy niezawodna firma 4 Automotive Solutions Arkadiusz Włodarczyk.

Opracowanie:

4 Automotive Solutions Arkadiusz Włodarczyk

Kraków , Mochnackiego 17

  • tel. 509 249 720

Podziel się