Materiał Partnera Jak zorganizować ostatnie pożegnanie?

Jak zorganizować ostatnie pożegnanie?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym przeżyciem. Ciężko pogodzić się ze stratą, gdy kogoś bardzo się kochało. Zorganizowanie uroczystego pogrzebu, z odpowiednią oprawą muzyczną i mistrzem ceremonii jest bardzo dobrym sposobem na uczczenie pamięci zmarłego. Warto też zastanowić się nad formą pochówku i wyborem zakładu pogrzebowego.

Usługi oferowane przez zakłady pogrzebowe

Dostępność usług to kluczowa kwestia. W większości dużych miast w Polsce istnieją zakłady pogrzebowe, które świadczą swoje usługi 24 godziny na dobę. Dobrze jest na początku zapytać czy zakład organizuje transport zwłok, ma chłodnię i własną kaplicę z salą pożegnań, a przypadku kremacji, czy dysponuje własnym krematorium albo z jakimś współpracuje. Zakład Pogrzebowy Olimp z Pabianic w swojej ofercie posiada organizację pogrzebów i usługi grabarskie, całodobowy przewóz zwłok z domu do własnej chłodni, transport zmarłych na terenie całego kraju i reszty świata. Organizuje oprawę muzyczną pogrzebów, zajmuje się kosmetyką pośmiertną, balsamowaniem zwłok oraz sprzedażą trumien i urn.

Pomoc przy załatwianiu formalności

Strata kogoś bliskiego często powoduje spory stres, który uniemożliwia skupienie się na załatwianiu spraw urzędowych oraz formalności związanych z pochówkiem. Dobrze zatem wybrać taki zakład pogrzebowy, który zajmuje się wszystkim samodzielnie, nie angażując żadnych pośredników. Dzięki temu łatwiej i sprawniej omówić i dograć wszelkie szczegóły związane z ceremonią pogrzebową. Zakład pogrzebowy po ustaleniu wszystkiego organizuje pogrzeb, a poza tym zajmie się zgłoszeniem zgonu, załatwieniem dokumentów urzędowych oraz wyrobieniem aktu zgonu w USC, jak też nekrologami i klepsydrami.

Kremacja

Decydując się na kremację zwłok dobrze dowiedzieć się czy zakład organizujący pogrzeb posiada własne krematorium bądź, jeśli korzysta z obcego, w jakiej odległości od zakładu ono się znajduje. Pracownicy zakładu pogrzebowego na ogół pytają czy spopielenie zwłok ma się odbyć w obecności rodziny zmarłego.

Tradycyjny pochówek

Zazwyczaj osobom decydującym się na tradycyjny pogrzeb zależy na możliwości pożegnania się ze zmarłym. Dlatego bardzo ważne jest, by zakład pogrzebowy posiadał własną salę pożegnań, gdzie rodzina i przyjaciele mogą w spokoju i zadumie, przy otwartej trumnie, czuwać przy zmarłym i pożegnać się z nim. Kluczowy jest również stan narzędzi, sprzętów i akcesoriów pogrzebowe. Wygląd karawanów powinien być nienaganny. Tak samo ich stan techniczny nie powinien powodować żadnych awarii podczas uroczystości. Najlepiej gdyby to były nowoczesne wozy. Profesjonalne zakłady pogrzebowe dysponują również katafalkami, namiotami pogrzebowymi,  czy nagrobnymi podestami. Niezwykle istotna jest też wyszkolona, kulturalna i taktowna kadra pracownicza, która zadba o to, by pogrzeb przebiegał bez żadnych zakłóceń i niespodzianek.

Opracowanie:

Olimp Zakład Pogrzebowy

Pabianice , Kilińskiego 35

Podziel się