Materiał Partnera Na czym polega pogrzeb świecki?

Na czym polega pogrzeb świecki?

Pogrzeb świecki różni się nieco od tradycyjnych pogrzebów w obrządku katolickim. Wymaga przede wszystkim innego przygotowania, bowiem pozbawiony jest wszelkich obrzędów oraz symboli religijnych. Uroczystość przeprowadzana jest bez udziału księdza, wspólnej modlitwy czy żałobnego nabożeństwa. Zastanawiasz się zatem, jak wygląda pogrzeb świecki? W jaki sposób go zorganizować? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Pogrzeb świecki a pogrzeb tradycyjny: podobieństwa i różnice

Choć pogrzeby świeckie w naszym kraju stanowią wciąż niewielki procent wszystkich ceremonii żałobnych, to jednak z roku na rok wzrasta ich liczba. Taki pochówek przeznaczony jest głównie dla zmarłych, którzy za życia nie identyfikowali się z żadną religią lub osób, które z różnych względów wyraziły taką wolę.

Główna różnica między pogrzebem wyznaniowym, a pogrzebem świeckim związana jest z osobą prowadzącą uroczystość. W pierwszym przypadku ceremonię prowadzi duchowny, a w drugim Mistrz Ceremonii, którym może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. 

Oczywiście pogrzeb świecki pozbawiony jest wszelkich elementów i symboli związanych z wiarą. Odbywa się nie w kościele, ale w domu pogrzebowym, w kaplicy lub innym miejscu. Ciało zmarłego najczęściej chowane jest na cmentarzu komunalnym, choć pochówek świecki może odbyć się także na cmentarzu wyznaniowym.

Oczywiście organizacja pogrzebu świeckiego wymaga odpowiedniego przygotowania i właściwej oprawy. Uroczystości tego typu skupiają się głównie wokół wspominania zmarłego, mogą być wzbogacone o elementy dodatkowe, takie jak muzyka czy pokaz zdjęć.

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Zorganizowanie pogrzebu świeckiego wymaga dużego nakładu czasowego oraz dopełnienia wielu formalności. Dlatego też, w tych trudnych chwilach, wielu żałobników decyduje się powierzyć organizację ceremonii zakładom pogrzebowym, jak np. Anioł - Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Sopocie. Profesjonalna organizacja pogrzebu świeckiego gwarantuje, że uroczystość przebiegnie w zaplanowany, harmonijny sposób, z najwyższą dbałością o szczegóły.

Jak przebiega ceremonia pogrzebowa bez udziału księdza?

Podczas pogrzebu świeckiego całej uroczystości przewodniczy Mistrz Ceremonii. To on przygotowuje scenariusz uroczystości oraz prowadzi ją na każdym etapie, aż do ostatniego pożegnania nad grobem zmarłego.

Mistrz Ceremonii ma za zadanie zbudować podniosłą atmosferę podczas pogrzebu. Choć żałobnicy nie uczestniczą we wspólnej modlitwie, to jednak mogą posłuchać mowy pogrzebowej, która wspomina życie zmarłego. Uroczystość może być wzbogacona także odczytaniem fragmentów dzieł literackich, sentencji czy pożegnalnego listu, napisanego jeszcze za życia zmarłego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas