Artykuł sponsorowany Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – czego można oczekiwać?

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – czego można oczekiwać?

Gdy dochodzi do rozwodu, najbardziej cierpią na tym dzieci. Najtrudniejsza jest chyba niepewność, stres związany z postępowaniem sądowym i kłótnie między rodzicami. Dlatego nadrzędnym celem wszystkich osób zaangażowanych w tego typu sprawy, powinno być jak najszybsze i w miarę możliwości bezkonfliktowe rozwiązanie wszelkich kwestii związanych z przyznaniem władzy rodzicielskiej oraz ustaleniem kontaktów dziecka z obojgiem rodziców.

Korzyść dziecka najważniejszą przesłanką przy rozwodzie rodziców

Rozwód to decyzja dwojga dorosłych osób. Jeżeli te osoby są w stanie prowadzić ze sobą dialog, zwłaszcza w zakresie dotyczącym opieki nad dzieckiem i mogą dojść do porozumienia, może to przyspieszyć postępowanie rozwodowe, a przede wszystkim minimalizuje stres. Dlatego ta kwestia uzależniona jest przede wszystkim od stopnia skonfliktowania rodziców. Sąd, rozstrzygając w tej sprawie, bierze pod uwagę porozumienia wypracowane przez strony postępowania i w wyroku sądowym ta kwestia może w ogóle nie zostać ujęta, jeśli byli małżonkowie się dogadują.

Jeżeli rodzice nie są w stanie we własnym zakresie uregulować sporów o kontakty z dzieckiem, sąd może orzec w taki sposób, jak będzie najkorzystniejszy dla dziecka. W zależności od wieku i stopnia rozwoju dziecka, jego zdanie także może zostać wzięte pod uwagę. W przypadku małych dzieci opinię dla sądu wydaje zespół specjalistów po kilkukrotnej obserwacji dziecka.

Jaka może być decyzja sądu w wyroku rozwodowym?

Warto wiedzieć, że sąd może orzec o wyłącznej władzy rodzicielskiej jednego z rodziców, bądź o wspólnej władzy rodzicielskiej dla obojga. Jeśli w postępowanie zaangażowany jest adwokat z Kancelarii Adwokackiej mgr. Andrzeja Wróbla, może on doradzić, w jakie argumenty przedstawić podczas rozprawy rozwodowej. Sąd reguluje przy tym dwie odrębne kwestie. Jedną z nich jest przyznanie lub ograniczenie, zawieszenie lub całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej, a drugą prawo do utrzymywania kontaktów pomiędzy dzieckiem lub dziećmi a każdym z rodziców.



Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas