Materiał Partnera Rozwód to nie koniec świata. Co trzeba wiedzieć?

Rozwód to nie koniec świata. Co trzeba wiedzieć?

Jeszcze kilkanaście lat temu sprawa rozwodowa była czymś niespotykanym, co wywoływało negatywne reakcje zarówno wśród członków rodziny, jak i najbliższego otoczenia. Obecnie rozwiązywanie małżeństwa drogą sądową to tak zwany chleb powszedni dla wielu kancelarii adwokackich i jedne z najczęściej prowadzonych spraw. Z orzekaniem czy bez orzekania o winie - co należy wiedzieć przed złożeniem pozwu o rozwód? Czy warto skorzystać z porad prawnych w tym temacie?

Trwały rozpad pożycia

W przepisach prawnych główną przesłanką dla sądu o orzeczeniu rozwodu jest zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Dotyczy to trzech obszarów: duchowego, czyli ustanie uczuć między małżonkami, fizycznego, który związany jest z intymną sferą i brakiem kontaktów seksualnych oraz gospodarczego – wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego od dawna nie istnieje. Jak mówią eksperci z kancelarii adwokackiej Barbary Tomery, zajmujący się sprawami rozwodowymi powodem o  ubieganie się o prawne rozwiązanie związku może być już jednorazowe zdarzenie, np. cudzołóstwo, czy zniewaga, które nie daje szans na odbudowanie relacji. Zupełny i trwały rozpad małżeństwa najczęściej występuje w przypadku, gdy jedna z osób mieszka już z nowym partnerem, ale także jeśli sytuacja ekonomiczna współmałżonka nie pozwala mu na wyprowadzenie się. Po rozpoznaniu sprawy i przesłuchaniu świadków, jeśli tacy się pojawią, może orzec o separacji lub skierować małżonków na mediację, pozwalającą na rozwiązanie konfliktów z pomocą osoby trzeciej, określenie wzajemnych interesów i kwestii do dyskusji, a w konsekwencji obustronne porozumienie.

Pomoc adwokacka podczas rozwodu

Bajkowy scenariusz nawet w przypadku rozwodu powinien opierać się na porozumieniu stron, ugodzie i przyjacielskich relacjach. W rzeczywistości takie sytuacje zdarzają się rzadko. Rozwód oznacza zazwyczaj ciężką batalię o majątek, opiekę nad dziećmi oraz o honor i szacunek. Dlatego tak istotną rolę odgrywa pełnomocnik, którego pomoc może okazać się zbawienna w tym stresującym okresie. Kancelaria adwokacka Barbary Tomery zajmie się przygotowaniem odpowiednich dokumentów, co wykluczy ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów. Dzieje się tak najczęściej w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Konieczne jest wówczas zebranie wszystkich dowodów, świadczących o rozpadzie związku spowodowanym przez konkretne działania współmałżonka, np. zdradę, przemoc, uzależnienia czy rujnowanie wspólnego majątku. Rozprawy rozwodowe bez orzekania o winie zazwyczaj kończą się szybko i polubownie. Najistotniejsze decyzje dotyczą przede wszystkim opieki nad dzieckiem, kosztów jego utrzymania, ograniczenia władzy rodzicielskiej oraz rozdziału posiadanych dóbr materialnych, nabytych podczas trwania związku małżeńskiego. Oprócz alimentów na dziecko, możliwe jest uzyskanie również świadczenia na siebie. 

Opracowanie:

Barbara Tomera Adwokat Kancelaria

Starogard Gdański , ks. Kellera 21

Podziel się