Artykuł sponsorowany Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?

Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?

Prowadząc działalność gospodarczą, można, dzięki ulgom podatkowym, obniżyć swoje podatki. Czynnikiem warunkującym możliwość skorzystania z ulg jest sposób opodatkowania działalności gospodarczej. Wśród ulg podatkowych, z których, pod pewnymi warunkami mogą skorzystać także przedsiębiorcy, są między innymi ulgi internetowe czy związane z przekazaniem darowizn. W tym artykule wyjaśnimy, na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć przedsiębiorcy.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Z ulgi na działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać podatnicy rozliczający się w ramach skali podatkowej oraz podatkiem liniowym. Ulga ta polega na odliczeniu części kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, (określanych kosztami kwalifikowanymi), od podstawy opodatkowania.

Ulga związana z przekazaniem darowizn

Z tej ulgi podatkowej mogą skorzystać podatnicy rozliczający się w ramach skali podatkowej PIT-36, podatkiem liniowym PIT-36L oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych PIT-28.

Wysokość ulgi związanej z przekazaniem darowizny zależna jest od wysokości dochodów osiągniętych przez przedsiębiorcę i przysługuje maksymalnie do wysokości stanowiącej 6% kwoty dochodu osiągniętego przez przedsiębiorcę świadczącego darowiznę.

Ulga na dziecko

Jak wyjaśnia doradca z Biura Księgowego Enigma w Łodzi: Z ulgi na dziecko mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani w ramach skali podatkowej PIT-36. W uldze tej przysługująca kwota odliczenia od podatku rozliczana jest od podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Niniejsza ulga przysługuje na każde z małoletnich dzieci, w stosunku do których podatnik w danym roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską lub pełnił funkcję opiekuna prawnego (o ile dziecko z nim zamieszkiwało). Ulga na dziecko obowiązuje także podatnika, który pełnił funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu. Ulga na dzieci w niektórych przypadkach obejmuje także dzieci pełnoletnie – bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Rozliczenia ulgi na dziecko przedsiębiorca dokonuje w rocznym zeznaniu, w załączniku PIT/0.

Ulga rehabilitacyjna

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani w ramach skali podatkowej PIT-36 oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem pełnienia funkcji życiowych przez niepełnosprawnego podatnika bądź osoby niepełnosprawnej, pozostającej na jego utrzymaniu.

Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom, które mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz posiadają decyzję, na mocy której przyznano im rentę z tytułu niezdolności do pracy (całkowitej lub częściowej), rentę socjalną bądź szkoleniową. Ulga ta dotyczy również osób, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności niepełnoletniego do 16. roku życia.

Podatnik uprawniony jest do odliczenia w przypadku, gdy osobą niepełnosprawną pozostającą na jego utrzymaniu jest: współmałżonek, dzieci, rodzice, pasierbowie, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.

Ulga internetowa

Mogą skorzystać z niej przedsiębiorcy opodatkowani w ramach skali podatkowej PIT-36 oraz w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Ulga internetowa przysługuje jedynie w dwóch następujących po sobie latach, o ile do tej pory przedsiębiorca z niej nie korzystał. Dzięki uldze internetowej można odliczyć wydatki poniesione z tytułu korzystania z Internetu, nieprzekraczające kwoty 760 złotych w roku.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona stosunkowo niedawno, bo 1 stycznia 2019 roku. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy opodatkowani w ramach skali podatkowej, podatkiem liniowym oraz na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Ulga obejmuje wydatki związane z urządzeniami oraz materiałami budowlanymi mającymi na celu termomodernizację budynku. Maksymalna łączna kwota wydatków, którą przedsiębiorca może odliczyć wynosi 53 tysiące złotych.

Ulga na innowacje

Z ulgi na innowacje – IP Box mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się w ramach skali podatkowej oraz podatkiem liniowym. Ulga obejmuje kwalifikowane dochody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej (np. patenty), osiągane przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Dochody te mogą być opodatkowane według 5% stawki podatkowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas