Artykuł sponsorowany Na czym polega sitodruk?

Na czym polega sitodruk?

Druk sitowy został wynaleziony już wiele lat temu. Jak można się domyślić już po samej nazwie, metoda ta polega na wykorzystaniu specjalnej siatki, poprzez którą nakładana jest farba.  Ze względu na liczne zalety, jest on powszechnie wykorzystywany na całym świecie. Jakie są największe plusy sitodruku, jak wygląda proces i gdzie najczęściej się go stosuje?

Jak wygląda proces?

Na początku, warto powiedzieć kilka słów o samej technologii. Proces drukowania sitowego przebiega w następujących etapach:

  1.  Przygotowanie siatki sitodrukowej – siatka z włókien naturalnych, syntetycznych lub metalu, umieszczona w specjalnej ramce.
  2. Wykonanie formy – przygotowanie szablonu polega na przykryciu miejsc, które nie mają być drukowane. W ten sposób uzyskuje się szablon gotowy do bezpośredniego nanoszenia farby.
  3. Wybranie farby sitodrukowej – po utrwaleniu dobra farba będzie odporna na promieniowanie UV oraz wielokrotne pranie. W przypadku sitodruku stosuje się dwa rodzaje farb: farby wodne oraz farby plastizolowe.
  4. Drukowanie – wtłaczanie farby poprzez przygotowany wcześniej szablon oraz utrwalenie jej.
  5. Usuwanie szablonu – po zdjęciu szablonu otrzymuje się gotowy nadruk.

Jedną z polecanych firm wykorzystujących technologię druku sitowej, jest przedsiębiorstwo kameleon. Sitodruk jest powszechnie wykorzystywany do drukowania na tkaninach np. odzieży, zarówno w celach dekoracyjnych, jak i ozdobnych.

Zalety sitodruku

Nie bez powodu sitodruk zyskał tak duża popularność i pomimo dużej ilości innych technologii, nadal jest stosowany na skalę masową. Wśród jego największych plusów można wymienić przede wszystkim:

  • Uniwersalność – można wykorzystywać go do drukowania różnego rodzaju powierzchni np. tkanin, dzianin, bawełny oraz tworzyw sztucznych.
  • Trwałość – druk nie ulega zniszczeniu pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a nawet wielokrotne pranie w proszkach i płynach zmiękczających.
  • Niska cena – druk sitowy opłaca się zarówno w przypadku dużych zamówień, jak i pojedynczych sztuk. Wiele firm oferuje atrakcyjne rabaty, które są zależne od wielkości zamówienia.

Nie każdy druk będzie jednak posiadał tego typu właściwości. Trzeba pamiętać, aby zawsze korzystać z oferty firmy, cieszącej się dobrą opinią klientów. Żeby nadruk był trwały, konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości farb sitodrukowych oraz precyzyjne wykonanie. Sitodruk może być wykonywany maszynowo na masową skalę oraz ręcznie, z wykorzystaniem klasycznych metod.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas