Artykuł sponsorowany Na czym polega pogłębianie grobu?

Na czym polega pogłębianie grobu?

Ograniczona ilość miejsc na cmentarzach powoduje, że często kilka osób zmarłych zostaje pochowanych w jednej kwaterze. W takiej sytuacji nierzadko konieczne jest przeprowadzenie pogłębienia grobu ziemnego. Wiąże się to z wypełnieniem niezbędnych formalności, a procedura musi zostać wykonana na podstawie obowiązujących przepisów. Tego rodzaju usługami zajmują się zakłady pogrzebowe.

Kiedy pogłębia się grób ziemny?

Ze względu na rozwój miast oraz silną urbanizację coraz to nowszych obszarów na cmentarzach może zacząć brakować miejsc do chowania osób zmarłych. Taki problem można zaobserwować zwłaszcza w miastach, gdzie nie ma z reguły możliwości powiększenia terenu cmentarnego z powodu istniejącej już wokół infrastruktury. Choć coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb kremacyjny, to jednak nadal nie brakuje tych kultywujących tradycyjny sposób pochówku. Rodzinom zależy, aby ich bliscy spoczywali w jednej kwaterze – najczęściej dotyczy to rodziców bądź dziadków, czyli małżeństw. Jednym z rozwiązań jest wykupienie podwójnego miejsca, drugie natomiast to pogłębienie istniejącego grobu. Ostatnie z wymienionych wiąże się z procedurą ekshumacji, jeśli na danym miejscu zostało wcześniej pochowane ciało osoby zmarłej.

Jakie procedury obowiązują?

W przypadku potrzeby pogłębienia wykupionej kwatery należy udać się do zakładu pogrzebowego. Zlecenie takie przyjmuje się wyłącznie od dysponenta grobu, czyli właściciela. Z tego względu niezbędne jest przedstawienie dokumentów poświadczających jego nabycie, jak również wniesienie za niego opłaty w odpowiedniej wysokości. Proces jest jednak nieco bardziej skomplikowany, gdy, jak już zostało wspomniane, na danym miejscu została pochowana osoba. W tej sytuacji, poza wyżej wymienionymi pismami, należy dołączyć pozwolenie na ekshumację szczątków. Wydaje je Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna odpowiednia dla danej miejscowości. Do złożenia wniosku uprawnieni są pozostali małżonkowie, krewni wstępni, zstępni oraz boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa zmarłego, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia.

Na podstawie wszystkich wskazanych dokumentów zakład pogrzebowy, na przykład Hades znajdujący się w Lublinie, może zająć się ekshumacją, a następnie pogłębieniem grobu. Według obowiązujących przepisów prawa przeprowadzenie wydobycia szczątków dozwolone jest jedynie w terminie od 16 października do 15 kwietnia w godzinach porannych. Należy mieć jednak na uwadze, że złożenie kolejnej trumny w pogłębionym grobie staje się możliwe dopiero po upływie dwudziestu lat od poprzedniego pochówku. Jeśli ten czas nie minął, krewni nadal mają prawo do pogrzebu tradycyjnego w tej samej kwaterze, ale tylko, jeśli osoba zmarła później zostanie skremowana.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas