Materiał Partnera Jaki rodzaj pochówku wybrać?

Jaki rodzaj pochówku wybrać?

O sposobie pochówku może zadecydować zarówno rodzina, jak i sam zmarły, jeśli spisał za życia swoją ostatnią wolę i uwzględnił w niej, w jaki sposób chciałby zostać pochowany. Wielokrotnie zdarza się jednak, że śmierć odbiera nam bliskich nagle i nie ma zbyt wiele czasu, aby zastanowić się nad wszystkimi formalnościami. Jakie są wady i zalety pochówku tradycyjnego, a jakie kremacji?

Pochówek tradycyjny

W Polsce pochówek tradycyjny jest najczęściej wybieraną formą pogrzebu. Głównie z tego względu, że jeszcze do niedawna (a dokładniej mówiąc lat 60. XIX wieku) Kościół Katolicki sprzeciwiał się spopieleniu zwłok. I choć kremacja jest już dozwolona, nadal większość osób decyduje się zorganizować bliskim klasyczny pogrzeb. Jak można się domyślić, jest on po prostu tradycją i dla wielu osób to jedyna słuszna metoda. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pogrzeb będzie dość drogi i niezbyt sprzyjający środowisku. W wielu krajach uznaje się go za niesanitarny. Dużą zaletą pochówków tradycyjnych jest sama świadomość, że ciało zmarłego zostaje złożone w stanie nienaruszonym. Dla wielu osób wizja spopielenia zwłok jest trudna do udźwignięcia psychicznie, choć z biegiem czasu coraz więcej osób się na to decyduje.

Pochówek urnowy

W dzisiejszych czasach Kościół Katolicki coraz przychylniej patrzy na kremację zwłok i nie ma problemu z tego typu pogrzebami. Wśród najważniejszych zalet można wymienić:

  • niższe koszty grobu urnowego niż tradycyjnego;
  • metoda bardziej przyjazna środowisku, bezpieczna dla przyrody i uniemożliwiająca rozprzestrzenianie się chorób;
  • możliwość pochowania urny w kolumbarium oraz grobie rodzinnym.

Należy pamiętać, że wbrew temu, co można często zauważyć w telewizji – prochów zmarłego nie wolno rozsypywać w środowisku. Tego typu życzenia są często uwzględnione w ostatniej woli, lecz są one niezgodne z prawem. Jedyną wadą kremacji są uprzedzenia do tego typu pochówków, najczęściej związane ze złymi skojarzeniami historycznymi lub religijnymi.

Który typ wybrać?

Osoby niezdecydowane powinny porozmawiać z przedstawicielem zakładu pogrzebowego, który specjalizuje się w obu metodach pochówku. Przykładem może być Zakład Usług Pogrzebowych Drzewiarz, który świadczy kompleksowe usługi – od produkcji trumien po załatwienie wszelkich formalności. Osoby, które mają doświadczenie w tej branży, są w stanie najlepiej doradzić rodzinie zmarłego. Należy pamiętać, że ostatnie pożegnanie bliskiego to indywidualna sprawa i każdy powinien podejmować decyzję zgodnie z własnymi poglądami oraz ostatnią wolą zmarłego, jeśli ta nie przeczy polskiemu prawu.

Opracowanie:

Podziel się