Artykuł sponsorowany Na czym polega obsługa prawna na gruncie prawa nieruchomości?

Na czym polega obsługa prawna na gruncie prawa nieruchomości?

Wszystkie dziedziny naszego życia regulowane są odpowiednimi przepisami prawnymi. Wyjątku nie stanowią tu nieruchomości objęte regulacjami między innymi z zakresu prawa rzeczowego oraz prawa mieszkaniowego – dla podmiotów indywidualnych i gospodarczych. Ze względu na zawiłość języka prawniczego, różnice w interpretacji przepisów oraz pojawiające się niemal co roku nowelizacje w szczególnych sytuacjach warto skorzystać z pomocy radcy prawnego.

Działania z zakresu prawa rzeczowego

Jeśli mielibyśmy ogólnie określić zakres obowiązków radcy prawnego, moglibyśmy powiedzieć, że znajdują się w nim doradztwo prawne, analiza i sporządzanie dokumentów i pism oraz reprezentacja w toczących się przed sądem postępowaniach. Dotyczy to wszystkich gałęzi prawa, jednak na gruncie tych poszczególnych jesteśmy w stanie wskazać konkretne sprawy, których prowadzenia podejmują się kancelarie radców prawnych, takie jak ta, którą mecenas Maja Stasiów-Wilk prowadzi w Krakowie.

W sferze prawa rzeczowego radca prawny obok doradztwa oferuje pomoc przy kupnie i sprzedaży nieruchomości, czyli reprezentację w negocjacjach, przygotowanie i opiniowanie umów sprzedaży nieruchomości. Wśród jego usług znajdują się między innymi powództwa związane z:

  • wykonywaniem prawa własności – na przykład ustanowienie służebności drogi koniecznej;
  • współwłasnością nieruchomości;
  • przeniesieniem własności nieruchomości – zniesienie współwłasności, rozliczanie korzyści i nakładów za nieruchomość;
  • ochroną własności – zaprzestanie naruszania prawa własności, wydanie nieruchomości;
  • ograniczonymi prawami rzeczowymi – użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;

Do radcy prawnego możemy zgłosić się również w sprawie złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia własności poprzez zasiedzenie nieruchomości.

Obsługa na gruncie prawa mieszkaniowego

Usługi radcy prawnego związane z prawem mieszkaniowym nieco różnią się w zależności od tego, czy dotyczą podmiotów indywidualnych, czy gospodarczych. W pierwszej grupie znajdą się osoby fizyczne potrzebujące doradztwa w sprawach mieszkaniowych, lokatorskich i spółdzielczych. W drugiej – właściciele nieruchomości oraz spółdzielnie mieszkaniowe, którym radca prawny oferuje obsługę prawną.

Wspólny zakres usług stanowi zastępstwo procesowe, a ponadto też sporządzanie, opiniowanie i negocjowanie umów cywilnoprawnych – najmu czy użyczenia. Osobom fizycznym kancelaria radcy prawnego oferuje wsparcie w uzyskaniu członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych oraz wykupie mieszkania komunalnego. Właściciele i spółdzielnie mogą natomiast zwrócić się do radcy prawnego, by uzyskać pomoc w sprawach o eksmisję, zapłatę czynszu lub odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas