Materiał Partnera Które surowce wtórne można oddać do skupu?

Które surowce wtórne można oddać do skupu?

Surowce wtórne są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach handlu i przemysłu. Choć ich pojęcie jest szerokie, są wśród nich wszystkie produkty, które podlegają utylizacji. Ich prawidłowy recykling jest wyrazem świadomości ekologicznej i pozytywnie wpływa na kondycję środowiska naturalnego. Pozwala zminimalizować wykorzystanie surowców naturalnych oraz wypracować korzystne oszczędności ekonomiczne.

Co zalicza się do surowców wtórnych?

Surowcami wtórnymi określa się wszystkie produkty, które były już używane, jednak można wykorzystać je ponownie, aby nadać im nowe życie. Można je podzielić na kilka kategorii:

  • Papier – do tej grupy odpadów zalicza się zużyty suchy papier, kartony, tekturę i podobne materiały. Można z nich pozyskać surowiec, który posłuży do produkcji nowego papieru, bez konieczności wycinania kolejnych drzew. Z recyklingu tego materiału można pozyskać także papier toaletowy, notesy, bądź papierowe kubeczki.

  • Szkło – w tej kategorii znajdują się butelki i słoiki. Recykling szkła ogranicza pozyskiwanie ze środowiska kolejnych ton piasku, wapnia, sody i innych niezbędnych do produkcji zasobów. Surowce wtórne tego typu są czyszczone, niekiedy topione i odlewane w nowe kształty, a następnie powtórnie wykorzystywane.

  • Metale i aluminium – odpady te poddane recyklingowi to świetne surowce hutnicze, które można niemal dowolnie przetapiać i dowolnie odlewać. Zamiast uszczuplać zasoby tychże materiałów, dzięki odpowiednim procedurom można z powodzeniem je odzyskiwać z odpadów.

  • Plastik – wiele rzeczy codziennego użytku wykonanych jest z plastiku. To lekki, lecz jednocześnie trwały i praktyczny materiał. Śmieci tego rodzaju jest naprawdę wiele. Materiał ten rozkłada się setki lat, dlatego tak ważny jest jego recykling. Z plastikowych butelek mogą powstawać nie tylko nowe butelki, ale też na przykład odzież.

Jak surowce wtórne podlegają recyklingowi?

Działalność skupów surowców wtórnych opiera się najczęściej na recyklingu metali. Wszystko spowodowane jest tym, iż są to najczęściej śmieci wielkogabarytowe, a tym samym – problematyczne. Wówczas można do nich składać produkty wykonane z żelaza, miedzi, mosiądzu, aluminium, ołowiu lub cynku.

Nie wszystko można z powodzeniem oddać do skupu – nawet jeśli coś pozornie wykonane jest z materiału podlegającemu recyklingowi. Jest to na przykład karton bądź opakowania plastikowe, które miały kontakt z tłuszczem. Podobnie ceramika, która nie nadaje się do przerobienia. Problematyczne są takie elementy wykonane z wielu różnych materiałów, jak na przykład kartony po mleku. One trafiają do odpadów zmieszanych – wymienia pracownik firmy Eko – Jumir zajmującej się wywozem i utylizacją różnych odpadów.

Surowcem wtórnym metalowym, który można zdać do skupu, są żeliwne garnki i grzejniki, metalowe części samochodowe i obudowy maszyn, kable, przewody i rury, aluminiowe opakowania lub ołowiane baterie. Metalowe opakowania, puszki po napojach i konserwach oraz kapsle także z powodzeniem można oddać na skup. Podobnie zużyty sprzęt elektroniczny, elektryczny oraz akumulatory. Zaliczane są one do opadów niebezpiecznych, dlatego bardzo ważne jest, aby nie wyrzucać ich do śmieci razem z odpadami komunalnymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas