Materiał Partnera Koszty pogrzebu. Z jakim wydatkiem się liczyć?

Koszty pogrzebu. Z jakim wydatkiem się liczyć?

Odejście bliskiej osoby i konieczność zorganizowania nagłego pogrzebu dla każdego jest trudną sytuacją. Zwłaszcza że nie każdy z nas ma możliwość szybkiego wyłożenia pieniędzy potrzebnych na zorganizowanie pogrzebu. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile kosztuje pogrzeb w wariancie podstawowym oraz tym bardziej rozbudowanym.

Podstawowa cena pogrzebu

Nawet gdy będziemy w trudnej sytuacji, możemy zorganizować godny pogrzeb. Pamiętajmy, że najważniejszy jest gest i pamięć o zmarłym.

Tradycyjny pogrzeb w trumnie, w najtańszym wariancie, oscyluje wokół kwoty 4000 zł – czyli wysokości refundacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta kwota obejmuje zakup prostej, sosnowej trumny, odbiór ciała i przechowanie go w chłodni, przygotowanie ciała do pochówku, przygotowanie ciała do pogrzebu i sama ceremonia na cmentarzu.

Warto wiedzieć, że niektóre domy pogrzebowe, takie jak na przykład Dom pogrzebowy Karawan z Józefowa organizują pogrzeby bezgotówkowo, na podstawie rozliczenia z ZUS-em. Warto z takiej możliwości skorzystać, gdy koszty pogrzebu przekraczają nasze możliwości lub gdy sytuacja śmierci bliskiej osoby jest dla nas zbyt trudna, aby myśleć wtedy o finansach.

Pewnym rozwiązaniem, zresztą z każdym rokiem stosowanym w Polsce coraz częściej, jest kremacja zamiast tradycyjnego pochówku. Kremacja oszczędza wielu kosztów: urna jest zazwyczaj tańsza niż trumna, podobnie jak miejsce w kolumbarium zamiast miejsca na grób ziemny. Najtańsze urny zaczynają się nawet od 200 zł, a za 2000 zł możemy kupić naprawdę piękną, luksusową urnę. Trumna porównywalnej klasy to przynajmniej drugie tyle.

Droższe warianty

Jeśli jednak mamy taką możliwość, to oczywiście zakup droższych materiałów sprawi, że trumna czy nagrobek będą po prostu trwalsze. Będziemy mogli zorganizować także konsolację dla większej liczby osób oraz bardziej uroczystą ceremonię pogrzebową – z mówcą oraz muzykiem czy zespołem.

Ceny trumien sosnowych lepszej klasy to koszt od 1000 do ok. 2500 zł, natomiast na trumny dębowe trzeba wydać dwukrotność tej kwoty. Wiele zależy bowiem nie tylko od samego materiału, ale także zdobień, okuć, materiałów do wyściełania trumny czy dodatków, takich jak przeszklenia.

Możemy także pozwolić sobie na zakup nagrobka, który będzie odporny na warunki pogodowe, zanieczyszczenia i upływ czasu, a także będzie łatwy w czyszczeniu i nie będzie się zapadał. Trudno podać tu jakąkolwiek cenę, ponieważ jest ona zależna od wielu zmiennych: projektu, wielkości, czy użytych materiałów; najtańsze nagrobki z lastriko to koszt ok. 1500-2000 zł, nagrobki granitowe kosztują od 2000-3000 zł, do ok. 15 000 zł. Ceny nagrobków marmurowych mogą mieć nawet sześciocyfrowe kwoty, jeśli zdecydujemy się także na upamiętnienie zmarłego rzeźbą. Tu ogranicza nas już wyłącznie portfel i wyobraźnia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas