Materiał Partnera KONCERT – Czy należy zgłosić występ do ZAiKS

KONCERT – Czy należy zgłosić występ do ZAiKS

Z tym pytaniem dzisiaj zwracamy się do jednej z najlepszych firm koncertowych i eventowych w Polsce. Naszym rozmówcą jest właściciel firmy, który w branży artystycznej spędził 20 lat.

Odpowiedz na to pytanie jest banalnie prosta – mówi szef Śląskiej Agencji Koncertowej prezes Krzysztof Klimek - TAK. Wprawdzie na co dzień – jako organizatorzy imprez – spotykamy się z różnymi opiniami i interpretacjami, w zależności od punktu siedzenia danej osoby, jednak należy pamiętać, że najczęściej doradzają to ludzie, którzy chcą na nas przerzucić martwienie się tym problemem.

O tym, że nie trzeba ponosić opłat ZAiKS, informują nas nie tylko organizatorzy, dla których jako Śląska Agencja Koncertowa – organizujemy wszelkiego rodzaju eventy i koncerty, ale co ciekawe często takie zapewnienia dostajemy od samych artystów, zespołów czy kabaretów, którzy chcą nas zachęcić do kupna ich programu bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Niestety, w polskim dziurawym jak sito prawie autorskim, to ZAiKS ocenia, czy opłata się należy, czy nie.

Doświadczenia zawodowe naszego rozmówcy nie pozostawiają wątpliwości.

Organizator imprezy – mówi pan Krzysztof – zawsze zgłasza do dyrekcji okręgu program imprezy, po czym stowarzyszenie wylicza kwotę 10 procent honorarium artysty, a następnie otrzymujemy licencję na wykonanie koncertu.

Wykonanie koncertu bez wymaganej licencji (wesele, koncert, spektakl event itp.) jest traktowane jako wykroczenie i zwykle kończy się postępowaniem sądowym.

Minimalna opłata dla ZAiKS

Często nasza firma – Śląska Agencja Koncertowa – boryka się z kłopotem kwot wyliczanych przez terenowych inspektorów ZAiKS na podstawie własnego widzimisię. Niestety, nie jest na rękę dla ZAiKSu, gdy artysta jest zbyt tani, np. Dj grający imprezę za 300 zł, wówczas powinno się opłacić zgodnie z rachunkiem 30 zł. Niestety – wówczas inspektor żąda od nas kwoty minimalnej 60 zł.

Podobnie sprawa wygląda, gdy zgodnie z zasadą nasza agencja do kompleksowej usługi dokłada swojemu klientowi tego Dj-a w formie gratisowego bonusu. Normalnie należy rozumieć, że opłata dla ZAiKS to również zero złotych. Niestety, wówczas stosowany jest przelicznik:

60 złotych za pierwsze 100 osób obecnych na imprezie i po 50 zł za każde następne 100 osób.

Mamy paradoks prawny, z którym nasza firma „Śląska Agencja Koncertowa” często się boryka:

Na plenerowym koncercie na 5000 osób za darmowego Dj-a organizator musi zapłacić do ZAiKS 2500 zł!!! Niestety – jak mówi właściciel Agencji – nie wszyscy inspektorzy chcą zrozumieć problem i proceder zawyżania wynagrodzeń artystów jest u nas codziennością.

Od różnych interpretacji kwot chroni umowa organizatora z artystą, w której należy dokładnie wyróżnić koszt wykonania utworów od kosztu dojazdu, hoteli czy innych kwot zawartych w umowie.

Jak zapewnia nasz rozmówca, przy odrobinie doświadczenia nie jest to trudne jednak zawsze lepiej jest zlecić to profesjonalnej Agencji Koncertowej, która dysponuje odpowiednim zapleczem i wiedzą. 

Podziel się