Materiał Partnera Komu powierzyć wykonanie prac na wysokości?

Komu powierzyć wykonanie prac na wysokości?

Zdarzają się sytuacje w życiu codziennym, że potrzebujemy przeprowadzić czynności na znacznych wysokościach. Prace wysokościowe należą do szczególnie niebezpiecznych. Jeden nieuważny ruch, utrata równowagi i nieszczęście gotowe. Dlatego, warto wszelkie prace wymagające użycia rusztowań, drabin położonych wysoko nad ziemią, zlecić firmie zajmującej się pracami wysokościowymi.

Według obowiązującego prawa (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 r.) pracą na wysokości nazywamy pracę na rusztowaniach, różnych konstrukcjach budowlanych, stropach, drabinach, które znajdują się na wysokości co najmniej jednego metra nad poziomem terenu lub podłogi.

Szukając firm do prac na wysokościach sprawdź jej uprawnienia

Prace wysokościowe najbezpieczniej zlecić specjalistycznym firmom, które z racji doświadczenia i posiadanych uprawnień. Przykładem firmy, która bezwzględnie przestrzega zasad BHP w pracach wysokościowych, jest firma And-Alp Dostęp Linowy. Profesjonalna firma alpinistyczna dba o posiadanie wszelkich pozwoleń pozwalających im na przyjmowanie nawet zleceń w najtrudniejszych warunkach pracy.

Podstawowym dokumentem, którym powinien legitymować się pracownik do prac na wysokościach, jest zaświadczenie o udziale w specjalistycznym kursie pozwalającym zdobyć uprawnienia alpinistyczne, bądź uprawnienia z obszaru alpinizmu przemysłowego.

Spośród dostępnych szkoleń i kwalifikacji gwarancję bezpieczeństwa daje ukończenie przez pracowników firmy alpinistycznej, takich kursów jak:

  • kurs do prac na konstrukcjach kratowych,
  • kurs do prac na słupach żerdziowych,
  • kurs do pracy na płaskich dachach lub lekko nachylonych,
  • kurs do prac na drzewach,
  • kurs technik liniowych.

Tylko osoby umiejące wylegitymować się odpowiednimi uprawnieniami i szkoleniami w zakresie prac na wysokościach, dadzą nam gwarancję wykonania zlecenia na najwyższym poziomie, w pełni bezpiecznie i terminowo.

Czym może zająć się osoba z uprawnieniami alpinizmu przemysłowego?

Do prac, w których warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy wysokościowej zaliczyć wszelkie prace wymagające użycia technik linowych (prace z dostępu linowego). Do tego typu prac zaliczamy:

  • prace porządkowe typu mycie szyb czy elewacji
  • prace budowlane na wysokości (skuwanie tynków, naprawa elewacji)
  • prace dekarskie (montaż rynien, wymiana obróbek blacharskich)
  • prace związane z montażem reklam, wymianą ich

Upadek nawet z niewielkiej wysokości może spowodować trwałe kalectwo, a nawet zakończyć się śmiercią. Dlatego warto zlecać tego typu usługi firmom nieszczędzącym na szkolenia pracowników i dbających o ich właściwe kwalifikacje zawodowe.

Opracowanie:

And-Alp Dostęp Linowy. Andrzej Czyżewski

Jusaki-Zarzeka 12

  • tel. 609 764 051

Podziel się