Materiał Partnera Usługi alpinistyczne- gdzie znajdują zastosowanie?

Usługi alpinistyczne- gdzie znajdują zastosowanie?

Alpinistyka przemysłowa jest w Polsce dość młodą, ale za to prężnie rozwijającą się usługą. Żeby w ogóle zająć się biznesem tego typu, należy ukończyć specjalistyczny kurs, a także wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Mianem usług alpinistycznych określa się bowiem wszystkie prace, które odbywają się na wysokości, w miejscach trudno dostępnych dla przeciętnego obywatela, gdzie coraz częściej- zamiast mało wygodnych rusztowań – stosuje się liny i przyrządy do zjazdów i podchodzeń. W jakich sytuacjach warto skorzystać z usług alpinistycznych?

Komu potrzebne są usługi alpinistyczne?

Z usług alpinistycznych korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. W zasadzie jest to rozwiązanie dla każdego, kto ma do wykonania konkretną pracę na wysokości, której nie może przeprowadzić na własną rękę. W Polsce coraz częściej budowane są przeszklone wieżowce, których elewacja przypomina zazwyczaj jedną wielką szybę. Ciężko wyobrazić sobie, że myciem okien w takim obiekcie zajmuje się standardowa ekipa sprzątająca. Jest to zadanie dla alpinistów, którzy przy pomocy specjalistycznego sprzętu, przywracają szybom należytą czystość, docierając do najwyższych pięter budynku. W czasie zimy profesjonaliści zajmą się także odśnieżaniem dachów oraz usunięciem niebezpiecznych sopli. Z usług alpinistycznych można skorzystać także wtedy, gdy planujemy przeprowadzić czyszczenie elewacji danego obiektu. Jak podkreśla specjalista z firmy Rope Access Workers Poland – jest to jedna z najbardziej efektywnych technik, która pozwala usunąć zabrudzenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Prace wysokościowe obejmują często również montaż konkretnych konstrukcji stalowych i siatek przeciwko ptakom. Zleceniodawcami nierzadko są osoby, które proszą o odkurzenie reklamy świetlnej czy innej architektoniki. Techniki alpinistyczne powszechnie wykorzystuje się przy wycince drzew. Metoda ta pozwala na usunięcie niebezpiecznych dla otoczenia gałęzi i konarów lub likwidację całego drzewa w sposób szybki i niezagrażający sąsiadującym z nim obiektom.

Wszystkie prace muszą zostać poprzedzone fachową wizją lokalną. Alpiniści muszą bowiem dokładnie zapoznać się ze stojącym przed nimi zadaniem i przygotować niezbędne narzędzia. Ułatwia to także oszacowanie, ilu pracowników potrzebne będzie do realizacji danego zlecenia.

Gdzie szukać sprawdzonych fachowców?

Pracownicy firm alpinistycznych powinni wyróżniać się doświadczeniem. Muszą być także gruntownie przeszkoleni, by móc odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo własne i innych. Warto sprawdzić, czy dana ekipa posiada wymagane uprawnienia, które wydawane są przez Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego i Organizację Techników Dostępu Linowego. Zyskujemy wówczas pewność, że podejmujemy współpracę z prawdziwymi profesjonalistami. Trzeba jednak pamiętać, że – oprócz odpowiedniego przeszkolenia- fachowcy cechować powinni się także sumiennością, umiejętnością pracy w zespole i odpowiedzialnością. Jeżeli tylko mamy możliwość- wybierzmy firmę z polecenia. Wiele interesujących – i sprawdzonych- ofert znajdziemy także w Internecie.

Opracowanie:

Rope Access Workers Poland Prace wysokościowe Dorota Pracz

Otwock , Jana Pawła II 26 lok. 3

  • tel. 790 250 551

Podziel się