Artykuł sponsorowany Kiedy rozwód, a kiedy separacja?

Kiedy rozwód, a kiedy separacja?

Czy życie w małżeństwie zawsze układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli? Oczywiście, że nie. Jeżeli pojawiające się problemy są bardzo trudne, a częstotliwość ich występowania częsta, to partnerzy w końcu stają przed koniecznością podjęcia decyzji o rozwodzie lub separacji. Choć pojęcia te nadal bywają traktowane zamiennie, to z prawnego punktu widzenia oznaczają zupełnie co innego. Z jakimi zatem informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Kiedy lepszym rozwiązaniem jest rozwód?

Z pewnością można pokusić się o stwierdzenie, że rozwód to najlepsza z możliwych opcji w dwóch zasadniczych przypadkach. Pierwszy z nich stanowi sytuacja, w której małżonkowie nie widzą absolutnie żadnych szans na prowadzenie wspólnego życia ze swoim partnerem, a co za tym idzie, chcą zerwać wszystkie łączące ich więzi – oczywiście na tyle, na ile pozwalają na to przepisy obowiązującego prawa.

Trzeba bowiem pamiętać, że choć z prawnego punktu widzenia małżonkowie stają się dla siebie obcymi ludźmi, to nie wszystkie prawa i obowiązki wynikające z wcześniejszego zawarcia związku tracą swoją ważność. Jeśli z małżeństwa zrodziły się dzieci, to rodzice powinni zgodnie współdziałać w kwestii ich wychowania oraz zagwarantować im odpowiednie warunki życia. Drugim z przypadków, w którym rozwód staje się jedynym wyjściem, jest oczywiście chęć wejścia w nowy związek. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z separacją?

Zasada jest tutaj dość prosta. Uzyskanie separacji uważa się za znacznie łatwiejsze niż orzeczenie sądu o całkowitym i trwałym rozpadzie małżeństwa. Koniecznych do zrealizowania procedur, nie należy jednak traktować w kategoriach czystej formalności. Dlaczego? Mimo wystąpienia rozkładu pożycia małżeńskiego separacja nie może być orzeczona wtedy, gdy wskutek podjętych decyzji mogłyby ucierpieć wspólne, małoletnie dzieci. Poważną przeszkodę może również stanowić ciężka choroba jednego z małżonków.

Co warte podkreślenia – separacja to swoistego rodzaju ostatnia szansa na uratowanie małżeństwa – półśrodek, który ma jednoznacznie udowodnić, czy istnieją realne szanse na uniknięcie wykorzystania ostatecznego z dostępnych środków. Jak podkreślają doświadczeni radcy prawni, podstawowe różnice pomiędzy rozwodem a separacją można streścić do kilku sformułowań. Rozwód to nic innego niż rozwiązanie małżeństwa na podstawie orzeczenia sądu, na wniosek jednego lub obojga małżonków. Natomiast separacja polega na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej. Zasadniczą różnicę pomiędzy między nimi stanowi zatem to, że po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć ponownie małżeństwo, a po separacji takiej opcji po prostu nie ma.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas