Artykuł sponsorowany Kiedy potrzebne jest pełnomocnictwo notarialne?

Kiedy potrzebne jest pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwo notarialne oznacza ustalenie tak zwanego pełnomocnika, którego zadaniem jest reprezentowanie danej osoby np. w sprawach urzędowych. Mocodawcą jest w tym przypadku osoba udzielająca pełnomocnictwa. Notariusz czuwa natomiast nad wymaganiami prawnymi w tym zakresie. Jak udzielić pełnomocnictwa i gdzie może zostać wykorzystane? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Kiedy pełnomocnictwo notarialne okazuje się przydatne?

Podejmowanie najdrobniejszej decyzji jest wyrazem woli danej osoby. W przypadku dużych transakcji, np. tych związanych z kupnem czy sprzedażą nieruchomości, konieczne jest potwierdzenie woli osobiście oraz podpisanie wszelkich niezbędnych dokumentów. Bardzo często w przypadku osób prowadzących działalność związaną ze sprzedażą mieszkań właściciel firmy nie zawsze może osobiście stawić się u notariusza w celu podpisania dokumentów. Między innymi w takich sytuacjach pełnomocnictwo okazuje się niezwykle przydatnym rozwiązaniem.

Na czym polega udzielenie pełnomocnictwa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pełnomocnictwo przekazane wybranej osobie pozwala na wyrażanie woli w imieniu mocodawcy. W praktyce oznacza to, że pełnomocnik ma możliwość wykonywania pewnych czynności, które zostały dokładnie zaznaczone w akcie notarialnym. Specjaliści z takich placówek, jak Kancelaria Notarialna, zauważają, że pełnomocnictwa udziela się zazwyczaj specjalistom z określonej dziedziny. Bardzo często dokument ten jest wykorzystywany w sytuacji, kiedy mocodawca nie może osobiście stawić się w danym miejscu i wyrazić swojej woli, np. ze względu na:

  • zły stan zdrowia,

  • odległość,

  • inne zobowiązania wynikających z prowadzonej przez niego działalności.

Przekazanie pełnomocnictwa powoduje nabycie przez wskazaną osobę zdolności do wykonywania czynności prawnych w określonych sprawach. Zgodnie z przepisami pełnomocnictwo notarialne może zostać udzielone na określony okres czasu lub też bezterminowo. W przypadku ograniczenia czasowego trwa ono zgodnie z określoną w akcie notarialnym datą.

Kiedy możliwe jest odwołanie pełnomocnictwa?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pełnomocnictwo może zostać cofnięte w każdym momencie, bez zgody osoby, której go udzielono. Sytuacje, w których cofa się uprawnienia, mają zazwyczaj miejsce w momencie, kiedy osoba je posiadająca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub popełnia rażące błędy. Również w tym przypadku niezbędna jest wizyta u notariusza i dopełnienie wszelkich formalnych kwestii związanych z cofnięciem uprawnień.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas