Artykuł sponsorowany Kiedy można pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej?

Kiedy można pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej?

Wszelkie sprawy dotyczące dzieci oraz instytucji rodziny są wyjątkowo wrażliwe i wymagają przemyślanego oraz rozsądnego podejścia. Sądy czy inne instytucje zawsze dbają o dobro i co najważniejsze bezpieczeństwo dziecka. Dlatego też czasami zdarzają się sytuacje, gdy najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest pozbawienie jego rodzica lub rodziców władzy rodzicielskiej. Co to oznacza? Jakie są ku temu powody oraz późniejsze konsekwencje? Wyjaśniamy.

Czym jest władza rodzicielska?

Każdy rodzic w momencie narodzin dziecka zyskuje zarówno prawa rodzicielskie, jak i władzę rodzicielską. Otóż na wstępie należy podkreślić, że nie są to pojęcia tożsame, a pozbawienie władzy rodzicielskiej nie oznacza jednoczesnej utraty praw rodzicielskich. Tak więc władza rodzicielska to zbiór praw i obowiązków rodziców względem dzieci, które obejmują: przede wszystkim obowiązek wychowywania i zadbania o odpowiednie warunki materialne czy zdrowotne, zarządzanie majątkiem dziecka oraz zabezpieczenie jego interesów, a także reprezentowanie małoletniego przed różnymi organami itp.

Przesłanki do pozbawienia władzy rodzicielskiej

Sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej może zostać wszczęta na wniosek rodzica lub uprawnionych do tego organów, np. po zawiadomieniu od policji lub ośrodków pomocy społecznej. Jednym z najważniejszych powodów zawsze jest zagrożenie dobra dziecka. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego. Dla sądu przesłankami do pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej jest:

  • trwała przeszkoda w jej sprawowaniu – można tutaj wymienić długotrwały pobyt rodzica za granicą lub w ośrodku zamkniętym, poważną bądź nieuleczalną chorobę, czy też zaginięcie,
  • nadużycie władzy – w zakresie fizycznym i psychicznym, a więc np. zmuszanie do pracy, nadmierne karanie, nakłanianie do czynów niezgodnych z prawem, wykorzystywanie seksualne,
  • rażące zaniedbywanie obowiązków wobec dziecka – skrajne zaniedbywanie dziecka ograniczające możliwość prawidłowego rozwoju, może to być nadużywanie alkoholu czy narkotyków przez rodziców lub brak wypłacania alimentów.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej – skutki

Odebranie władzy rodzicielskiej rodzicowi to najpoważniejszy środek ingerencji w instytucję rodziny oraz relacje między dzieckiem a rodzicem. Z racji tego, że jest to sprawa wyjątkowo delikatna, a jednocześnie skomplikowana pod względem prawnym, najlepiej udać się do radcy prawnego. W Gdańsku miejscem, gdzie warto szukać pomocy w tej kwestii, jest Kancelaria Radcy Prawnego Anety Wasiluk. Doświadczeni radcy pomagają przejść cały proces szybko i bezproblemowo. Natomiast efektem pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej jest utracenie przez niego prawa do: ingerencji w wychowanie dziecka, zarządzenia jego majątkiem oraz reprezentowania go.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas